Řapíkatý celer: Komplikace při pěstování aneb jak se vypořádat s hlavními problémy
Chuť čerstvého řapíkatého celeru z vlastní zahrady je intenzivnější než kupovaného v obchodě. Není nad vlastní úrodu. Jenže pěstování této zeleniny mnohdy zaskočí komplikacemi. Jaké jsou hlavní problémy při pěstování řapíkatého celeru?
Pěstování řapíkatého celeru
Jak si vypěstovat vlastní řapíkatý celer? Odkrojte spodní část celeru, jedná se o tu, která se beztak nejí a skončila by na kompostu nebo v koši. Dejte ji do misky s vodou tak, aby voda dosahovala zhruba do třetiny celeru. Vodu je třeba denně měnit. Zhruba za 5 dní začnou zprostředka vyrůstat nové lístky. Jakmile povyrostou, je čas přesadit celer do květináče, zakrýt zeminou až po nové výhonky. Nezbytná je pravidelná zálivka. Zanedlouho se vám odmění novými řapíky. Jenže právě pěstování s sebou mnohdy přináší jisté komplikace. Které to jsou a jak na ně?
Celer má mnoho listů a žádné stonky
Tento problém je důsledkem prudkých změn teploty na začátku jara či příliš brzkého výsevu. Z tohoto důvodu nevysazujte řapíkatý celer v době, kdy noční teploty stále klesají pod 5 °C.
Odumírající vnitřní listy a stonky
Pokud vnitřní listy a stonky tmavnou, je to způsobeno nedostatkem vápníku. Jeho nedostatek zpomaluje absorpci vody rostlinou. Zde pomůže pravidelná zálivka a také mulč, který pomáhá udržovat vlhkost. Je dobré také nechat otestovat půdu. Pokud je problémem vápník, pak ho přidejte a můžete pěstovat odrůdy, které jsou rezistentní vůči černým středům, jako například Pascal, Emerald či Golden.
Foto: Pixabay
Křehké a popraskané stonky
Pakliže má celer křehké, popraskané stonky, je to zpravidla způsobeno nedostatkem bóru. Zde pomůže vyvážené hnojivo. Rovněž si případně můžete vybrat z odrůd, které jsou odolné vůči křehkosti, jakožto je neohrožuje nedostatek bóru. Nicméně hnojivo je nejlepší a nejjistější řešení.
Hořké a tvrdé stonky
Pakliže stonky celeru jsou tvrdé a hořké, je to bohužel souhrn kombinací vyplývající z prostředí. Problém je často výsledkem střetu teplého počasí, suché půdy a nedostatku živin. Zde pomůže pravidelná zálivka, opět mulč, jenž eliminuje vysoušení půdy. Pokud je to nutné, přidejte do půdy kompost.
Zdroj: homebydleni.cz, zahradkarskaporadna.cz
Náhledové foto: Pixabay