Řapíkatý celer jako lék
Když se řekne kořenová zelenina, tak se mnohým mimo mrkve a petrželi vybaví právě celer. Není se čemu divit, jelikož se pěstuje v našich podmínkách již od 19. století, a to v různých provedeních. Vybrat si můžete celer řapíkatý, bulvový, anebo listový. V našich podmínkách je nejpěstovanější právě bulvová varianta. Ostatní se těší oblibě zejména v jižněji položených oblastech. Řapíkatý celer je vhodný spíše do salátů a listová varianta se hodí hlavně do omáček. Podívejme se ovšem na jeho pěstování, a to poměrně podrobně.
Odrůdy a výsev celeru řapíkatého
Z odrůd řapíkatého celeru uvádíme celkem tři základní. Bílozelenou barvu má odrůda Malachit, která je stejně jako další kultivary raná. Doba pěstování se u ní uvádí zhruba 70 až 80 dní. Pokud chcete mít řapík žlutozelený, pak volte kultivar Nuget. Zajímavý je v podobném zabarvení i Pascal. Hodně důležitý je především jeho výsev. Stihnout je třeba únorový anebo březnový termín. Později již budete moci koupit pouze přísadu. Semínko vám bude klíčit přibližně 2 týdny. Teplota v místnosti by měla činit zhruba 18 stupňů.
Sázení již vzejitých rostlinek
Když vám již rostlinky vzejdou, musíte si dát pozor na jejich potenciální přesychání. Semenáčky nejsou nijak silné, takže je zapotřebí opatrného zacházení s nimi. Jestliže se porost zahustí, je zapotřebí jej přepíchat. Sazenice dejte do sponu cca 2 centimetry od sebe a nechte je dokonale postupem času zesílit. Silnější sazeničky patří do větších sadbovačů anebo kelímků. Předpěstování je náročné, a tak se při menším množství vyplatí koupit v květnu přímo přísady.
Hnojení a další péče o celer
Celer si určitě zaslouží dostatek živin. Ty můžete zajistit tím, že do půdy přidáte vyšší obsah vápna. Během vegetačního období se vyplatí občas přihnojit dvousložkovým hnojivem. Pro řapíkatý celer je optimální hlinitopísčitá půda. Z hnojiv jmenujme třeba Kuprikol 50 anebo Champion WP. Ten stačí aplikovat dvakrát za dva týdny.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.