Řapíkatý celer: jak jej pěstovat krok za krokem
Řapíkatý celer (Apium graveolens var. Dulce) je v Evropě znám již od středověku, kdy se používal také jako součást léčby mnohých zdravotních problémů. V současné době o něm víme, že má nízký obsah kalorií, ale vysoký obsah vitamínů a minerálů. Díky nim dokáže nabídnou úlevu při potížích trávicího traktu, při vysokém krevním tlaku, při detoxikaci organismu nebo také při překyselení žaludku. I nadále jej ale jako zeleninu většina z nás přehlíží.
Pěstování celeru
Ať už celer bulva nebo řapíkatý celer, oba mají obdobné požadavky na pěstování. Pokud chcete ušetřit místo v zahradě a rozhodujete se pro jeden z těchto celerů, pak zvolte řapíkatý celer. Ten můžete pěstovat i v nádobě třeba na balkoně. Podmínkou je přímé sluneční světlo. Mladé rostliny by neměly být vystaveny chladu. Nevhodnými sousedy pro celer je fenykl, petržel, mrkev a jiná kořenová zelenina.
Foto: Pixabay
Půda pro řapíkatý celer
Použít lze klasickou zahradní půdu. Je ale vhodné ji obohatit o kompost, protože množství živin je pro růst celeru podstatný. Taktéž je vhodné, aby půda byla dobře propracovaná a uvolněná. Nejsou vhodné nepropustné půdy, které podporují vznik stojaté vody. Pokud takovou na své zahradě máte, zkuste ji smíchat s trochou písku.
Výsev celeru
Pokud jste se rozhodli pěstovat celer ze semínka, začít byste měli už v únoru. Vzhledem k tomu, že celer patří mezi citlivé druhy zeleniny, je ve všech případech lepší začít jej pěstovat doma a teprve poté vysadit na zahradě. Pro začátek si vystačíte s malými nádobami – například 5 x 5 cm (což splňuje třeba kelímek od jogurtu. Vyberte úrodnou půdu, kelímek zespodu provrtejte a na dno rozložte vrstvu kamínků. Na ni teprve dejte půdu a semínka. Ta nedávejte příliš do hloubky, přikryjte je jen velmi tenkou vrstvou půdy. Ideální teplota pro klíčení je od 10 do 20 °C.
Péče před výsadbou
Od výsevu udržujte půdu vždy mírně vlhkou – pro tento účel je vhodné zakrýt nádobu fólií, kterou propícháte. Příliš mnoho vlhkosti může způsobit napadení houbovým onemocněním. Jakmile rostlinky dosáhnou asi 5 cm, můžete je vysadit ven do země nebo do konečné nádoby. Ven je můžete dát až tehdy, kdy pomine nebezpečí mrazu. Obvykle je to v druhé polovině května. Jednotlivé rostliny vysazujte s rozestupy asi 15 cm. Zpočátku zalévejte jen mírně.
Zálivka celeru
Čím je celer starší, tím více vody, bude potřebovat. Množství a frekvence zavlažování se tedy postupně mění. Sklizeň může začít v červnu a pokračovat až do prvních mrazíků. Pokud sklidíte vždy jen několik stonků, je velmi pravděpodobné, že rostlina vyprodukuje brzy další stonky.
Zdroj: https://twojogrodek.pl/Seler-naciowy-sposoby-na-uprawe-wlasciwosci-i-przepisy
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!