Rambutan otevřete i holýma rukama, ale pozor na ostny
Rambutan je plodem stromu zvaného dvouslivák ježatý (Nephelium lappaceum). Má kulovitý až oválný tvar a červeně zbarvenou slupku, která je navíc pokrytá měkkými ostny. Pod slupkou se nachází sladkokyselá dužina, uvnitř které je hnědá pecka. Původem toto ovoce pochází z jihovýchodní Asie, kde je také nejvíce pěstováno zejména v Thajsku, Malajsii, Indonésii, na Filipínách, ale také v Austrálii. Dvouslivák ježatý je středně velký strom, který můžeme pěstovat i u nás – ovoce se ale podaří málokomu.
Rambutan a liči
Oba dva tyto plody jsou si podobné. Ve skutečnosti jsou to příbuzné plodiny, které rostou na stromech. Chrání je zajímavá slupka (liči ale nemá ostny) a uprostřed bílé dužiny se nachází hnědá pecka, která se u žádného z ovoce nejí. Slovo rambutan znamená „chlupatý“, což odkazuje na hroty na slupce plodu. Tyto hroty nejsou ostré, jsou masité a poddajné. Ovoce lze konzumovat čerstvé, bez vaření. když rambutan dosáhne zralosti, jeho slupka je červená, avšak existují také jiné odrůdy: například v Malajsii je menší, žlutý rambutan.
Rambutan: Zdroj obrázku Pixabay.com
Chuť rambutanu
Chuť rambutanu je trochu jako hrozny s lehkou jahodovou příměsí, jsou mírně kyselé a sladké. Rambutan se ale může pochlubit taktéž příjemnou vůní, což je důvod, proč se používá do některých vařených pokrmů. Ovoce není tak sladké jako liči, avšak je také méně kyselé. Rambutany mají vysoký obsah vitaminu C, dále měď, mangan a stopové prvky mnoha dalších živin, jako je draslík, vápník a železo.
Pěstování rambutanu
Pěstování rambutanu (respektive dvousliváku ježatého) vyžaduje tropické podmínky a vysokou vlhkost. Svůj stromek si můžete vypěstovat i ze semínka, které se nachází uvnitř ovoce. Doporučujeme vysadit větší množství semínek, protože vyklíčí jen některé. Semínko dejte do substrátu naležato asi 2 cm hluboko. Po deseti dnech by mělo vyklíčit. Listy rostou nepravidelně a v různých intervalech. U nás pěstujeme dvouslivák jako pokojovou rostlinu.
Loupání ovoce
Rambutan loupejte až těsně před konzumací. Chcete-li otevřít rambutan, rozřízněte kůži ostrým nožem. Velmi zralé ovoce je možné otevřít také holýma rukama. Slupku oloupejte, abyste získali dužinu ovoce, která je podobná vařenému oloupanému vejci. Protože hroty nejsou ostré, nemusíte se chránit rukavicemi. Pokud chcete vyjmout pecku, stačí ovoce rozkrojit a pecku vyjmout. Stejně jako liči a longany jsou i rambutany vynikajícím doplňkem čerstvého tropického ovocného salátu.
Jak použít ovoce
Kromě přímé konzumace si z rambutanu můžete připravit také smoothie. Skvěle se hodí například k mangu a ananasu. Rambutan ale můžete použít také na pečení: smíchejte dužinu rambutanu, ananasový sirup, bílé víno a třtinový cukr a v této směsi upečte libové maso (vepřové i drůbeží).
Rambutan: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!