Rakytník v zahradě: vše, co jste potřebovali vědět o jeho pěstování

Rakytník

Rakytník je typický svými oranžovými plody, které obsahují až desetkrát více vitamínu C, než citrusy. Kromě toho je zdrojem vitamínu B, železa, zinku, hořčíku, mědi, draslíku, vápníku a aminokyselin. Plody je možné jíst jenom tak, nebo si z nich připravovat různé produkty, jako jsou šťávy, džemy, marmelády či tinktury. Šťávu je možné použít do čaje místo citronu. V českých zahradách se nejčastěji pěstuje rakytník řešetlákový (Hippophaë rhamnoides). V ideálních podmínkách dorůstá až 6 metrů.

Rakytník roste pomalu

Rostlina má jen velmi malé roční přírůstky, ale po čase může vytvořit velmi rozložitou korunu. Kvete v dubnu, ještě předtím, než se rozvinou listy. Dozrává v srpnu až září na letošních výhonech. Vydrží zde klidně i celou zimu. První plody budete sbírat obvykle až 3 roky po výsadbě. Je třeba zasadit alespoň dvě rostliny, samčí a samičí. Jedna rostlina nebude plodit. Samčí květy mají kuželovité klasy o velikosti asi 8 mm, samičí jsou menší (jeden samčí keř vystačí až na 5 samičích). Rakytník je opylován větrem. Existují ale i samosprašné odrůdy, takže si zkontrolujte, co kupujete.

Rakytník

Foto: Pixabay

Rakytník je nenáročný

Výhoda rakytníku spočívá v tom, že je to bezproblémový strom. Dopřejte mu dobře propustnou půdu a slunečné místo s kyselou půdou a dosáhnete nejlepších výsledků. Je mrazuvzdorný a promine vám, pokud se o něj nebudete pravidelně starat. Výsadbu provádíme na jaře nebo na podzim. Jednotlivé keře od sebe sadíme ve vzdálenosti 1 až 2 metry. Můžete k tomu použít větve již vzrostlého rakytníku. V létě používáme polodřevnaté, asi 20 cm dlouhé větvičky, na podzim pak už zralé dřevnaté větvičky. Stačí je zasadit do půdy nebo nádoby s vodou na chladném, stinném a chráněném místě.

Péče o rakytník

Vzhledem k tomu, že rakytník plodí až na koncích výhonů a roste pomalu, samičí keře se nestříhají. Jednou za čas je možné provést tvarovací či sanitární řez. Vždy po sklizni stromů. Pokud byste se chtěli rakytníkům věnovat pravidelně, dělejte do každé dva roky před koncem zimy. Samčí keře prořezáváme každé tři až čtyři roky, odstraňujeme pouze polovinu kvetoucích výhonků.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/rokitnik-w-ogrodzie-sadzenie-uprawa-i-pielegnacja/

https://www.westwing.cz/inspiration/zahrada/zeleninova-zahrada/jak-pestovat-rakytnik-na-zahrade/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!