Rakytník řešetlákový: zralé bobule v několika odrůdách
Rakytník řešetlákovitý (Hippophae rhamnoides) je známý pro své zdravotní účinky. Jsou to zejména plody, pro které tyto dřeviny pěstujeme. Obsahují olej, který se používá pro celou řadu zdravotních problémů: od popálenin až po žaludeční vředy. Rakytník ale užívají také lidé, kteří trpí chorobami střev, a lidé, kteří byli vystaveni ozařovaní v důsledku léčby rakoviny. Bohužel se nejedná o samosprašnou rostlinu, a proto je potřeba si pořídit jednu samčí rostlinu, která však vystačí na opylení deseti samičích rostlin.
Rakytník řešetlákový „Opylovač“
Pod tímto názvem se skrývá samčí odrůda rakytníku řešetlákového, který je vhodný pro opylení všech samičích odrůd (bez něj vám rakytník nebude plodit). Dorůstá do výšky až 4 metrů a na pěstování je nenáročný. Od března do dubna je obsypán drobnými květy, které mají žlutobílou barvu.
Rakytník: Zdroj obrázku Pixabay.com
Rakytník řešetlákový „Rosinka“
Tento druh je mrazuvzdorný, vydrží i teploty do – 46 °C! Jedná se o keř, který se s oblibou využívá také jako okrasná rostlina. Plody jsou velké (1 – 1,3 cm), mají oválný tvar a jasně oranžovou barvu. Jejich chuť je trochu nakyslá. Stopka, na které plody rostou, je 4 až 6 mm dlouhá, proto jsou snadno odtrhnout. Plody dozrávají na konci srpna a sklízí se, když jsou ještě tvrdé.
Rakytník řešetlákový „Inja“
Tento rakytník dorůstá do výšky 2 metry a na konci srpna dozrávají jeho plody. Ty mají válcovitý tvar a oranžovou barvu s tmavšími skvrnami u konců plodů. Jejich odtrhnutí je velmi snadné. Dužina má nasládlou chuť. I tato odrůda je mrazuvzdorná a to do -46°C.
Rakytník řešetlákový „Altajská“
Altajská dorůstá výšky 2 metry a květy se objevují na přelomu března a dubna. Jedná se o ruskou odrůdu. Plody mají jasně oranžovou barvu a na konci srpna jsou zralé. Jejich chuť je sladká. Výhodou je to, že tato odrůda má jen minimum trnů na větvích, čímž je usnadněná sklizeň. Jedná se o mrazuvzdornou odrůdu, jejíž plody lze zpracovat mnohými způsoby.
Rakytník řešetlákový „Botanika“
Pokud tento keř nebudete zastřihovat, může dorůst do výšky až 4 metry. Plody jsou jasně oranžové a můžete je očekávat již v druhé polovině července. Jejich chuť je příjemně nakyslá. Plody je možné sklízet na nataženou plachtu – v tomto případě je ale nutné odhadnout správný termín zralosti.
Rakytník řešetlákový „Kapriz“
Jedná se o ruskou odrůdu rakytníku, která je vhodná na menší zahrady, protože je menšího vzrůstu. Výšky dosahuje maximálně 1,5 metru a málo se rozkládá. Plody jsou jasně oranžové, kulatě oválné a velké (jeden plod váží cca 0,7 g). Plody jsou zralé ve druhé polovině července. Opět se jedná o mrazuvzdornou odrůdu, kterou je možné celoročně pěstovat venku.
Rakytník: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!