Rakytník řešetlákový: jak jej co nejlépe sklidit?

Rakytník

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) považujeme za jeden z nejzdravějších druhů bobulí. Získávání těchto bobulí ale může být ztíženo kvůli trnům, které některé odrůdy mají. Pokud ještě rakytník na své zahradě nemáte, můžete preferovat výběr takových odrůd, které trny nemají. Ty ale mohou být choulostivější vůči škůdcům nebo vlivům počasí.

Kde můžeme najít rakytník?

Rakytník roste tam, kde je teplo. Najdeme jej tedy v přímořských oblastech západní i jižní Evropy. S úspěchem ale můžeme tuto rostlinu pěstovat i ve střední a dokonce severní Evropě. Rostliny rakytníku rostou také v Asii, Číně, Mongolsku, Rusku a na Sibiři. Vysazeny byly také v Kanadě, odkud se pak rozšířili po celém kontinentu.

Rakytník

Foto: Pixabay

Jak rakytník vypadá?

Pro rakytník jsou typické jeho zářivě oranžové bobule. Pokud jsou podmínky pro růst této rostliny ideální, dosahuje rostliny výšky až 10 metrů. Roste-li divoce, může vytvořit neprostupné houštiny. Listy svým tvarem připomínají listy rozmarýnu – jsou podlouhlé a na konci mírně zašpičatělé. Mají stříbřitě zelenou barvu. Oranžové bobule rostou pouze na samičích rostlinách.

Kdy nastává období sklizně?

Plody jsou zralé obvykle na konci léta a na podzim. Lze je ale ponechat na keřích a sklízet je také po prvním mrazu. Doba sklizně bude záviset na odrůdě. Bobule mají v době sklizně kyselou chuť s nádechem hořkosti. Mají výraznou chuť, která dokáže osvěžit celou řadu receptů. Mnozí považují rakytník za všestrannější surovinu, než například citrony.

Jak sklízet rakytník?

Bobule není příliš jednoduché sklízet. Zaprvé drží opravdu pevně a zadruhé jsou větve trnité. Pokud je chcete sklízet, máte dvě možnosti, jak to udělat:

  1. Ručně. Zde je ale nutné, abyste vystihli ten správný okamžik. Pokud je začnete sbírat příliš pozdě, budou plody příliš měkké. To znamená, že je prsty rozdrtíte, aniž by se vám podařilo je od keře oddělit. Pokud je zase začnete sklízet příliš brzy, nemusí dosáhnout plné chuti. Obvykle je ale lepší je sklízet raději dříve, než později. Dejte si pozor na trny.
  2. Zahradnické nůžky. Odstřihnete větve, na kterých se nachází velká spousta bobulí, a dáte je zmrazit, jakmile zmrznou, je mnohem snadnější je sklidit. I v tomto případě je třeba dát si pozor na trny.

Zdroj:

https://www.wildwalks-southwest.co.uk/foraging-for-sea-buckthorn-berries

https://www.pleva.cz/a/rakytnik-resetlakovy-pouziti-doba-sklizne-recepty

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!