Rajčata na jaře: díky jarní péči budete sklízet obrovské množství plodů

Rajčata

Kromě přesazování je ještě tolik činností, které musíte pro svá rajčata udělat. Díky nim můžete maximalizovat svou úrodu, takže se rozhodně vyplatí věnovat jim dostatek času. Myslete na tyto úkony co nejdříve, i když se může zdát, že na některé z nich je ještě spousta času. Pamatujte si, že kdo je připraven, není překvapen!

Rajčata zalévejte kapkovou závlahou

Kromě toho, že se méně nadřete, zajistíte rajčatům také optimální závlahu. Rajčata patří k rostlinám, které vyžadují hodně vody, zejména v období, kdy dochází k tvorbě plodů. I pár dní bez vody může negativně ovlivnit vaši sklizeň. Zálivka by přitom měla být dlouhá a nepříliš intenzivní (pomalá) – tedy taková, jakou nabízí právě systém kapkové závlahy. Samozřejmě zaléváme ke kořenům, čili k základně rostliny. Proč?

  • Namočené listy zvyšují riziko nákazy plísňovými a houbovými chorobami.
  • Namočené listy fungují jako miniaturní lupy, které spolu se sluníčkem mohou spálit listy (ale i plody).
  • Hluboká a pomalá zálivka napomáhá ke správné tvorbě hlubokých kořenů, které si pak mohou vytáhnout živiny, které jsou skryty ve větší hloubce půdy.
Rajčata
Foto: Unsplash

Hnojení rajčat

I když je možné přidat hnojivo ihned při přesazování, ve skutečnosti to zvyšuje riziko popálení hnojivem. Proto je lepší hnojit asi měsíc po přesazení. Posílíte tím růst stonku a vývoj listů a poskytnete vše, co je zapotřebí pro zdravé plody.

  • Fosfor je zapotřebí ke zlepšení plodnosti.
  • Dusík je důležitý zejména na jaře.
  • Ideální je použít hnojivo pro rajčata v souladu s návodem na obalu.

Rajčata potřebují podporu

Rajčata jsou vysoké rostliny se silným stonkem. Avšak najednou mohou nést velké množství plodů, což by spolu s větrem či deštěm mohlo způsobit, že je rostlina náchylná ke zlomení. Podpora rostliny je důležitá také proto, aby se rostlina držela dál od půdy (kontakt s půdou zvyšuje riziko plísňových onemocnění). Pokud máte druh rajčete, který je nižší než 60 cm, může růst i bez podpory. Podpory instalujeme na jaře brzy po výsadbě (nebo rovnou když vysazujete), aby nedošlo k narušení kořenového systému. Použít můžete:

  • kůl nebo tyčky,
  • rajčatové klece,
  • mřížový systém.

Prořezávání rostliny

V případě rajčat je dobré prořezávat v průběhu vegetačního období – tedy během poloviny a pozdního jara. Díky řezu tvarujete rostlinu, pomáháte vyvinout silnější hlavní stonek a zlepšit úrodu. Odstraňujeme výhonky, které se objevují mezi stonky pod úhlem 45 °. Pokud je necháte, vyvinou se z nich samostatné větve, které ale příliš přeplňují rostlinu (zvyšují riziko plesnivění, navíc vysilují rostlinu). Odřezané větvičky můžete následně použít k propagaci rostliny.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/spring-tomato-tasks/

https://www.semena.cz/na-co-si-dat-pozor-pri-pestovani-rajcat

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!