Rajčata jsou ohrožena plísní? Ochraňte je mlékem!

Rajčata

Mléko je běžnou součástí našeho jídelníčku. Můžete ho ale použít i na rajčata, jako součást péče o ně. Může totiž pomoci proti plísním. Mléčný „postřik“ lze používat preventivně. Rozhodně byste po něm ale měli sáhnout, když hrozí období dešťů. Vlhko a teplo jsou totiž ideální podmínky pro vznik plísní. A rajčata jsou na ně obzvláště citlivá.

Není mléko jako mléko

Vyberte si mléko, které je čerstvé, syrové a plnotučné (rozhodně ne to, které je v krabici mimo ledničku). Pokud zrovna nemáte mléko, můžete použít i kefír nebo syrovátku. Na výrobu mléčného postřiku nebo hnojiva můžete použít i mléko, které je po datu spotřeby. To je skvělý způsob, jak jej zužitkovat!

Mléko
Foto: Pixabay

Mléko je zdrojem vápníku

Vápník potřebují nejenom lidé, ale také rostliny. Právě čerstvé mléko je jeho dobrým zdrojem. Když rostliny nemají dostatek vápníku, jsou zakrslé. Kromě toho mléko obsahuje i bílkoviny, vitamín B a cukry. Tyto látky obecně přispívají k lepšímu zdraví rostliny. Mléko může vyživit i mikroby v půdě, kteří mohou způsobit lepší rozkládání prvků a tím i zpřístupnění většího množství živin pro rostlinu. Mléko funguje i proti hnilobě a plísním, takže je vhodné nejenom pro rajčata, ale také pro dýně či papriky.

Vedlejší účinky mléčného postřiku/hnojiva

Je třeba uvést, že mléko nemusí vašim rostlinám přinést pouze užitek. Pokud jej používáte mnoho nebo příliš často, může dojít k určitým potížím:

  • Nepříjemný zápach – bakterie v mléce se kazí. Kromě nepříjemného zápachu to může negativně ovlivnit i růst vašich rostlin.
  • Odstředěné mléko může naopak napomoci některým chorobám rostlin, jako je černá hniloba či skvrnitost listů.

Použití mléka na rajčata

Mléko je třeba naředit s vodou. Poměry, v jakých se to doporučuje, jsou různé. Někteří zahradníci radí použít stejné díly mléka a vody, jiný se spíše přiklánějí k tomu, aby směs tvořilo 40 % mléka a 60 % vody. Pro začátek doporučujeme začít s menším poměrem mléka ve směsi.

Aplikace na listy

Tuto směs dejte do láhve s rozprašovačem a aplikujte na listy své rostliny. Není potřeba používat nějak silnou vrstvu – zejména rajčata jsou náchylná k rozvoji houbových chorob, pokud hnojivo zůstane na listech příliš dlouho. Pokud se roztok dostatečně nevstřebá, zkuste jej jemně otřít mokrým hadříkem nebo postříkat vodou.

Aplikace ke kořenům

Mléčnou směs můžete použít jako zálivku jednoduše tak, že ji nalijete k základně své rostliny. Opakujte každých několik měsíců – jednou na začátku vegetačního období a poté ještě jednou v polovině sezóny. Alternativně můžete směs nalít do dvoulitrové láhve, kterou obrátíte vzhůru nohama a zapíchnete do půdy, což funguje jako kapková závlaha.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/rajcata-mleko-20300808.html

https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/milk-fertilizer.htm

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!