Rajčata jako hrozny: Nový typ ideální pro pěstování ve městech

Rajčata

Nově upravených odrůd různých plodin aktuálně vzniká vcelku hodně. Tradiční zahradníci a milovníci přirozených plodů jsou pochopitelně proti a není se čemu divit. Přesto jako zajímavost můžeme určitě uvést novou odrůdu rajčat, která byla vyvinuta vědci z Cold Spring Harbor Laboratory. Tato rajčata vypadají prakticky stejně jako hrozny. Hodit by se měla především do městského prostředí na střechy velkých věžáků a malé zahrady, které vznikají třeba na mrakodrapech.

Plodiny, které rostou mimo obvyklé prostředí

Hlavním cílem celého výzkumu je vyvinutí plodin, jež dokážou růst bez problémů i v prostředí, které pro ně není prvotně přirozené. Profesor výzkumu Zachary Lippman pracující v newyorské Cold Spring Harbor Laboratory hovoří o tom, že ideálními místy pro takovéto rostliny budou terasy na střechách vysokých domů. Jednou by také tyto rostliny mohly být součástí cest do vesmíru.

Upravená rajčataUpravená rajčata: zdroj obrázku https://www.cshl.edu/a-new-tomato-ideal-for-urban-gardens-and-even-outer-space/

Kombinace genů

Tím, že se zkombinovaly geny, došlo k tomu, že rajčata dokážou růst v trsech. Samozřejmě se také logicky zvýší jejich výnosy. Nový druh rajčat je poměrně odlišný od standardních odrůd. Vypadá fakticky jako nějaká kytka, místo samotných krásných květin jsou ale malinkatá rajčátka, která se nápadně podobají cherry rajčátkům. Typické je pro ně doslova expresní zrání. Jíst je můžeme klidně již za pouhých 40 dnů, někdy i méně. Chuťově jsou vynikající. Nijak nezatěžují životní prostředí.

Minimální uhlíková stopa

Jinak se tato upravená podoba rajčat vyznačuje také minimální péčí ze strany pěstitele. Není třeba kolem nich neustále skákat a hnojit je. Nedochází ke splachování chemie do vodních toků. Samozřejmostí by mělo být také pěstování těchto rajčat přímo v místech, kde je budou lidé také nakonec jíst. Snižuje se logicky uhlíková stopa. Není totiž zapotřebí distribuovat je z jednoho konce světa na druhý.

Pomalejší růst a rychlejší rozvoj plodů

Lippmanův tým se zabýval úpravou dvou genů. Vědci chtěli, aby se rychleji zastavil růst a rostliny vrhly veškeré své síly na rozvoj samotných plodů. Zkrátí se pochopitelně také doba zrání a tvar samotné rostliny je mnohem kompaktnější.

Proč takto upravená rajčata?

Důvodů by se našlo hned několik. Lippman se zmiňuje o tom, že přibližně půl miliardy lidí hospodaří na poškozených půdách, dochází k odlesnění a likviduje se tradiční krajina. Přírodě by se tak mělo ulevit.

Zdroj textu: https://www.cshl.edu/a-new-tomato-ideal-for-urban-gardens-and-even-outer-space/

Rajčata: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.