Rajčata: efektivní boj proti plísním začíná prevencí
Rajčata patří mezi rostliny, které jsou náchylné na plísně. Proto bychom už při samotném pěstování měli přemýšlet nad tím, jak plísním znepříjemnit život. V první řadě je třeba rostliny pravidelně kontrolovat, protože u plísňových a houbových chorob platí, že čím dříve je odhalíte, tím větší šanci na záchranu rostlin máte. Základem je také správná zálivka – ke kořenům rostliny, nikoli na listy. Jaká další opatření se vyplatí?
Pořádek na zahradě
Jedním ze základních pravidel je pravidelně odklízet rostlinné zbytky (jako jsou listy), které opadají z rostliny. Větve rajčat, jejichž listy přichází do kontaktu s půdou, je lepší odstřihnout. Používejte čisté zahradnické nástroje, abyste si případnou chorobu nešířili z jedné rostliny na druhou. Spory plísní mohou přežívat v půdě, proto je dobré každý rok vysadit rajčata na jiném místě.
Rajčata potřebují vzduch
Proudění vzduchu je jedním ze základních předpokladů prevence plísňových onemocnění. Z tohoto důvodu dodržujeme dostatečné rozestupy mezi rostlinami. Příliš hustá výsadba totiž snižuje proudění vzduchu, což nahrává vzniku plísňových a houbových onemocnění a navíc se tyto choroby rychleji šíří z jedné rostliny na druhou. Přistoupit můžete i k prostřihání příliš hustého růstu listů. U některých rostlin ale může prostřihávání vést ke snížení výnosu.
Mulčování rostliny
Mulčování rajčat je dobrým způsobem, jak omezit růst plevele a zadržet vlhkost v půdě. Kromě toho může vhodný mulč zabránit tomu, aby infikovaná půda stříkala na níže položené listy. Ideální je organický mulč, jako je sláma nebo kompost.
Rajčata zalévejte správně
Pokud zaléváte přes listy, zvyšujete tím pravděpodobnost vzniku plísní. Deštivé počasí obvykle ovlivnit nedokážeme, nicméně zálivku ano. Proto zalévejte ke kořenům rostliny. Ideálně pomalu a dlouze. To totiž pomáhá, aby se zálivka postupně vsakovala do půdy, aniž by rostlina stála ve vodě. Současně to napomáhá hlubšímu růstu kořenů rostliny, což vede k jejímu celkově lepšímu stavu. Navíc se voda nerozstřikuje a nezpůsobí, že infikovaná půda stříkne na listy a nakazí je. Ideální zálivka je ráno, protože voda bude mít dostatek času na odpaření.
Zdroje info:
https://www.tomatobible.com/septoria-leaf-spot/
https://www.ireceptar.cz/zahrada/rajcata-plisen-30000818.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!