Rajčata a jejich květy: co dělat, když se nemění v plod

Rajčata

Podle množství květů můžete odhadnout budoucí množství plodů. Proto je dobré rajčata podporovat v tvorbě květů. Prvním krokem je zajistit vhodné podmínky pro růst rostliny. Rajčata by měla mít alespoň 8 hodin slunečního světla denně, dobře propustnou půdu a dostatek živin. Někdy se ale může stát, že vaše rostlina kvete, avšak z květů se nevytvoří plody. Důvodů, proč tomu tak je, může být více. Těmi nejčastějšími jsou nevhodné teploty, nedostatek živin a neopylení květů.

Rajčata potřebují teplo

Rajčata patří mezi rostliny, které vyžadují teplo. Nesnáší mrazíky a současně dlouhodobé teplo nad 26 °C jim může způsobit stres. A to se projeví i na kvetení a tvorbě plodů. Rostlina se rozhodne šetřit energii. Protože pro tvorbu květů a plodů potřebuje energie opravdu hodně, rozhodne se je neprodukovat, aby přežila. I když počasí ovládat neumíme, existují způsoby, jak jeho vliv minimalizovat.

  • Chraňte rostliny před horkem vhodným stanovištěm. I když milují slunce, je vhodné je také zastínit. Ideální je přirozený stín, který vzniká blízko východních stěn.
  • Stín můžete také vytvořit vytvořením krytů řádků – stínící látkou musí být něco, co propustí vzduch. Ty mohou ochránit též před nízkými teplotami. Jejich výhodou je to, že je můžete dle potřeby instalovat a odinstalovat.
Rajčata
Foto: Unsplash

Nedostatečné opylení

To, že rostlina vytvoří květy, z kterých nakonec nic není, může být způsobeno také tím, že nedošlo k jejich opylení. Velké teplotní výkyvy nebo vlhkost během dne a noci mohou negativně ovlivnit opylení. Vlhkost totiž způsobí, že je pyl lepkavý, takže nemůže z květu snadno opadávat. Jak nastane sucho, pyl zaschne a nedrží se na samičích částech rostliny ani tělech opylovačů. Dalším problémem je nedostatečné proudění vzduchu kolem rostlin. Jak to napravit?

  • Vysazujte rostliny v dostatečných rozestupech, což působí jako prevence plísňových chorob a usnadňuje to opylování květů.
  • Ruční opylování může být časově náročné, avšak je to jednoduchý proces. Jednoduše to můžete udělat tak, že zatřepete květem nebo na něj poklepete. Tím se pyl uvolní. Použít můžete také štětec – dejte si pozor na křížové opylení. Pokud máte více odrůd rajčat, používejte na ně různé štětce.
  • Přitáhněte opylovače do své zahrady – vysaďte rostliny, které je přitahují. Může jít o barevné květy. Nepoužívejte pesticidy, které opylovačům škodí.

Rajčata nemají dostatek živin

Rajčata potřebují úrodnou půdu, aby mohla produkovat velké množství plodů. Dusík není vhodnou živinou, protože podporuje růst listů, nikoli květů a plodů. Pokud rajčata neplodí, může to být způsobeno právě nadbytkem dusíku v půdě. Dalším problémem může být nedostatek vody. Rajčata nepřijímají živiny, kdy v půdě není dostatek vody.

  • Hnojte rajčata dvakrát během vegetačního období. Poprvé hned po výsadbě, čímž podpoříte růst. Podruhé těsně po květu, čímž podpoříte vytváření plodů.
  • Při výsadbě použijte vyvážené hnojivo NPK (10-10-10), jakmile se objeví květy, použijte hnojivo s vyšším obsahem fosforu a draslíku (5-10-10).
  • Zalévejte pravidelně ke kořenům, nikoli na listy. Ideální je použít kapkovou závlahu. Ta umožní také hluboký růst kořenů.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/tomato-flowers-set-fruit/

https://meadowlarkjournal.com/blog/tomato-plant-not-flowering

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!