Rajčata a jejich fatální nemoci: jak se objeví, není pomoci
Zatímco některá onemocnění rajčat je možné léčit až po jejich projevu, u některých je tou jedinou možností prevence. Rajčata trpí nejčastěji na choroby plísňové a houbové povahy. Zabráníme jim z velké části zvolením správného stanoviště a správnou zálivkou. Když se ale na rajčatech projeví některé z následujících onemocnění, raději rostliny hned vytrhejte a zničte. Do kompostu nepatří, mohli byste je rozšířit napříč celou zahradou.
Bakteriální skvrnitost rajčete
Ačkoli se jedná o běžné onemocnění, bohužel je neléčitelné. Projevuje se na listech, rozšířit se může ale i do stonků a plodů. Původcem je bakterie Xanthomonas, která se šíří nejenom na rostlině, ale po celém záhony. Plody, které vzniknou na postižené rostlině, jsou kulaté, hnědé. Listy rostliny mají hnědé skvrny, které jsou nasáklé vodou. Tyto skvrny bývají obklopené také slabým žlutým kruhem. Základem je rychlost. Když onemocnění zpozorujete, rostliny bez milosti vytrhejte a zničte, než se rozšíří na jiné rostliny.
Foto: Pixabay
Prevence je základ pro zdravá rajčata
Této nemoci se ale dá poměrně snadno předejít. Prvním krokem je vysadit do zahrady jen zdravé rostliny, které nevykazují známky nějaké nemoci. Podezřelé rostliny si ponechte v květináči a nechte na pozorování někde v karanténě, kde nehrozí nákaza ostatních rostlin. Důležitá je také správná zálivka. Ta spočívá zejména v tom, že zaléváme ke kořenům rostliny, nikoli na listy. Bakteriální skvrnitost se rychle šíří v půdě a na rostlinných zbytcích. Z tohoto důvodu je třeba sterilizovat nástroje vždy před použitím na novou rostlinu. Záhony udržujte pokud možno bez plevele a rostlinných zbytků. Rajčata nepěstujte na stejném místě, jako v minulém roce.
Bakteriální rakovina rajčat
Původcem je bakterie Clavibacter Michidanensis. Nemoc se projevuje na listech – infikované kusy hnědnou a mají křupavé okraje. Na listech se též vyvíjí velké hnědé skvrny, kolem kterých opět můžete spatřit žluté pruhy. S postupem času lze na stoncích pozorovat pruhované hnědé zbarvení. Za nějaký čas mohou stonky prasknout. Ušetřeny nejsou ani plody. Vyvíjí se jen malé a mají světle hnědou barvu a žlutý proužek.
Léčba rakoviny
Ani tato choroba nemá lék. Pravidelně kontrolujte své rostliny, abyste mohli zakročit co nejdříve a infikovaný kus ze zahrady co nejrychleji vyloučit. Základem prevence je správná zálivka a rotace rostlin. Prospěje také vhodný mulč.
Bakteriální vadnutí rajčat
Původcem je Verticillium dahliae. Nemoc se může projevovat i u jiných rostlin, a to různými způsoby. V rajčatech je klíčovým znakem zhnědnutí listů a stonků. Na začátku jsou postiženy starší listy, které jsou níže. Žloutnou. S postupem času se na nich vyvíjí velké hnědé listy. Nakonec listy opadají z rostliny. Na stoncích rostliny se mohou objevit hnědé pruhy. Onemocnění se rychle šíří, takže je zapotřebí infikovanou rostlinu co nejdříve zlikvidovat. Zakoupit si můžete odrůdy rajčat, které jsou vůči této chorobě odolné. Léčba neexistuje, prevence spočívá ve stejných opatřeních, jako u předchozích onemocnění.
Zdroje info:
https://www.obyvat.cz/hnednuti-rajcat/
https://www.tomatobible.com/tomato-plants-turning-brown/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!