Rady pro letní pěstování kaktusů: Během zimy vám nádherně vykvetou

Kaktusy

Rady pro letní pěstování kaktusů: Někdo dává přednost klasickým pokojovým květinám, někdo má doma raději kaktusy. Jestliže patříte mezi ty, kteří jaksi zapomínají zalévat, jistě se vám tyto rady ohledně kaktusů budou hodit. Jejich pěstování je snadné, stačí jen dodržet několik rad a zapamatovat si určitá pravidla. I když někdy vypadají dost odpudivě, jsou to živé rostliny a vyžadují alespoň malou péči, i když nenáročnou.

Kaktusům škodí hodně vody, stejně jako sucho

Potřebujete nezničitelnou rostlinu? Kupte si kaktus. Toto tvrzení ale nemusí platit na sto procent. Stejně jako u květin, existuje mnoho druhů a každý z nich vyžaduje více či méně rozdílné podmínky. Je ale několik zásad, které se musí dodržovat u všech těchto nenápadných suchomilných rostlin. Voda je důležitá především v období léta. Od podzimu do jara nepotřebují vodu žádnou. Nesmíte to ale přehánět, stačí opravdu jen malé množství do misky.

V zimě kaktusům musí být zima a nesvědčí jim pokojová teplota, proto je vhodné kaktusy přemístit do sklepa. Tam není ani teplo, ale ani tam nemrzne. Do bytu nebo i ven je můžete přenést v období dubna, když už nemrzne. V tomto případě platí další zásady. Dařit se jim bude na světle a čerstvém vzduchu. Kaktus se vám poté může odměnit krásnými květy, kterých se často hodně z nás nikdy nedočkalo.

Kaktus

Foto: Pixabay

Co s kaktusy rozhodně nedělat

Když vám bude odcházet klasická „pokojovka“, pravděpodobně to poznáte. Rostlina vadne a žloutne. U kaktusu to není tak jednoduché. Pokud necháte tuto rostlinu bez vody déle, než je zdrávo, kaktus už nezachráníte, pokojovku většinou ano. Je potřeba dodržovat jeho vegetační cyklus, který je rozdílný od ostatních květin. Pozor si ale dejte i na příliš častou zálivku. Když kaktusu uhnijí kořeny, také ho již nezachráníte.

Je těžké vědět, čím se ale vlastně řídit. Pamatujte na to, že v zimě spí a nepotřebuje nic, kromě nízké teploty. Na jaře se probouzí, stačí mírné sluníčko a mírná zálivka. V létě je mu nejtepleji a vy mu musíte dopřát největší zálivku během celého roku. Nikdy ale nezalévejte častěji, než jednou za týden a pouze do misky a na podzim už mu začíná být opět chladno a připravuje se na přenocování ve sklepě. Je to jednoduché.

 

Zdroj: https://www.denik.cz/hobby/chlupaty-kaktus-20201007.html, https://www.ilikekaktus.cz/2016/02/jak-casto-zalevat-kaktusy/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)