Pytlíky čaje a slupky z cibule: Hnojím okurky jako moje babi a začínám se rozhlížet po sousedech
Pytlíky čaje a slupky z cibule: Hnojím okurky jako moje babi a začínám se rozhlížet po sousedech. Pěstování okurek může být stejně naplňující jako obohacující, zejména pokud využijete sílu domácích hnojiv. Alespoň já to tak vidím.
Pomocí běžných prostředků ze spíže totiž můžete vytvořit účinné a přírodní výživové prostředky, které zajistí, že vaše okurky budou nejen prospívat, ale také nepřijdou do styku s žádnou chemií.
- Čajové lístky: Elixír bohatý na živiny pro okurky.
Použití čajových lístků v zahradnictví nespočívá jen ve znovuvyužití kuchyňského odpadu, ale také ve zvýšení úrodnosti půdy a poskytnutí rostlinám spektra živin.
Foto: Pixabay
Jak připravit hnojivo z čajových lístků
Příprava tohoto jednoduchého, ale účinného hnojiva je snadná:
- Vezměte šálek velkých čajových lístků (přibližně 200 ml objemu) anebo 10 pytlíčků s černým nebo zeleným čajem.
- Čaj spařte jedním litrem vroucí vody.
- Směs nechte louhovat po dobu šesti hodin, což napomáhá uvolňování široké škály živin.
- Po vyluhování koncentrát sceďte a zřeďte jej deseti litry odstáté vody, abyste získali vyvážený živný roztok.
- Aplikujte 500 ml tohoto zředěného čajového roztoku přímo pod každou rostlinu okurky, ideálně jednou týdně.
Přímé obohacení půdy čajovými lístky
Kromě záparu můžete půdu obohatit přímo zakopáním čajových lístků do mělkých rýh kolem okurek. Tato metoda zajistí pomalé uvolňování živin, které průběžně zásobují kořeny a podporují silný růst, kvetení a vývoj plodů.
Vše se dá vylepšit cibulí
Ale celý recept můžete ještě parádně pozvednout. Stačí do něj totiž přidat slupky ze 4 cibulí. Postup je stejný. Hnojivo pak přeceďte, smíchejte s se stejným dílem vody a použijte jako postřik. Já ho na okurky používám dvakrát do týdne stejně jako moje babi a už teď vím, že okurky brzo nebudu mít kam dávat. Začínám tedy pomrkávat po sousedech a sondovat, komu se letos tak dobře nevede. Ráda se s ním pak podělím o svoje přebytky.
Zdroj: https://www.bovram.cz/blog/hnojeni-okurek/, https://www.dosadu.cz/nase-novinky/jak-pestovat-okurky/, vlastní zkušenost
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)