Pýr plazivý jako úhlavní nepřítel trávníku
Hledáte-li jeden z nejodolnějších a nejnepříjemnějších plevelů, které se na zahradě nacházejí, pak jím bude stoprocentně pýr plazivý. Tato vytrvalá bylina dokáže vytvořit v trávníku doslova spoušť. Nijak ji neomlouvá ani fakt, že jako mladá chutná prasatům. Ta si na trávník rozhodně nepustíte. Jak pýr plazivý vypadá, v čem spočívá jeho úspěšný růst a jakým způsobem se jej zbavíme? Na to si odpovíme v následujících řádcích poměrně podrobně.
Jak poznáme pravý pýr
Nijak složitě. Jedná se o vytrvalou rostlinu řadící se do čeledi lipnicovitých. Jeho kořeny jsou poměrně mělké a množí se prostřednictvím oddenků. Jinak rostlina je vyšší a její stébla mohou být klidně vysoká až 1 metr. V podstatě vpadá jako charakteristická tráva, která má kolénka a stébla praporovitá. Od června do května drobně kvete. Najdeme jej v podstatě na celém území naší země. Nevadí mu nížiny ani hory. Klasiku představují zejména sady, trávníky, vinice nebo i klasické záhony. Dokáže zamořit i opravdu velké plochy.
V čem spočívá jeho tajemství úspěchu?
V prvním případě je třeba jmenovat vysokou rezistenci jeho oddenků, které jsou skutečně maximálně odolné. Sečením se pýru stoprocentně nezbavíte. Regeneruje se velice rychle a následně se začne šířit. Do půdy vylučuje speciální látky, které zničí další rostliny okolo. I po chemickém ošetření pýru vám tak nemusejí vaše plodiny dále růst.
Braňte se
Optimální je prevence, kdy budeme půdu okolo pěstovaných rostlin neustále kypřit a zbavovat ji nežádoucích částeček. Veškeré plevelné rostliny je třeba odstraňovat včetně kořínků a dalších částí. Na poli je třeba přistoupit k chemické obraně, jelikož třeba obiloviny dokáže eliminovat skoro úplně. Používají se takzvané graminicidy. Na trávník ale tyto látky nepatří, zničili bychom jej!
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.