Pýchavka obrovská: Houba, na které si pochutnáte

Pýchavka obrovská je známá také pod názvem vatovec obrovský nebo latinsky Langermannia gigantea = Calvatia gigantea. Tuto houbu můžeme sbírat od června až do října a objevuje se zejména v trávě poblíž pastvin nebo také na loukách. Pro pýchavku jsou typické kulovité plodnice, které mají bílou barvu. S tím, jak houba stárne se mění její barva na okrovou až světle hnědou. Jedná se o opravdu velkou houbu, která v ideálních podmínkách (a pokud ji někdo nesklidí dříve) může dosáhnout šířky až 50 cm. Taková houba pak váží klidně i 20 kg.

Okrovka a teřich

Jedná se o dvě části pýchavky. Okrovka tvoří vnější obal houby, teřich pak vnitřní část houby. Okrovka je hladká a silná hmota, která ale může občas prasknout. Teřich pak tvoří kompaktní hmotu bílé barvy, která je měkká a pružná (obdobně jako třeba struktura žampionů). Se stárnutím houby se dohněda zabarvují obě části pýchavky. Staré houby jsou hnědé a suché a při rozbití se z nich šíří prach. Suché plodnice obsahují až šest bilionů výtrusů.

Vatovec

Pýchavka: Foto Pixabay

Pýchavky rostou rychle

Pokud jste našli malou pýchavku a chcete si počkat, až trochu povyroste, myslete na to, že pýchavka roste velice rychle. Plné velikosti může dosáhnout už za devět dnů. Nejčastěji si pýchavku připravujeme v trojobalu jako klasický řízek. Konzumujeme ale jen takové houby, které mají stále ještě bílou barvu bez náznaku hnědavého či žlutavého zbarvení.

Pěstování pýchavek

Pokud najdete už starou plodnici, je jasné, že už ji nemůžete jíst. To ale neznamená, že z ní nemůžete mít užitek. Už prášící plodnici můžete dát do konve s vodou a pořádně ji tam rozmíchat. Takto připravenou směs nalijte na místo ve své zahradě, kde byste si přáli, aby vám vyrostla pýchavka. Po nějakém čase (klidně až po několika letech) se vám objeví nová plodnice.

Pýchavka: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!