Půvabná srdcovka aneb Jak na pěstování májových srdíček
Rostlinu, kterou nelze přehlédnout díky květům v podobě růžových srdíček. Zkrášlí každý exteriér. Srdcovka rozkvétá v máji. Jak na pěstování a na co si dát pozor?
Rozkvetlá růžová srdíčka
Křehkou rostlinu díky půvabným růžovým srdíčkům nelze přehlédnout. Lodyhy krátce po odkvětu seschnou, stáhnou se opět pod zem, kde rostlina přečká do příštího jara v podobě dužnatých kořenů a oddenků. Díky tomu je srdcovka ideální do záhonu, ze kterých na jaře vyrostou její zdobná květenství a v létě se ujmou krásy kvetoucí trvalky. Srdcovku je nelepší vysadit jednotlivě do nitra záhonů. Pokud si budete chtít rostlinu namnožit, tak lze semeny, jakožto dělením trsů či řízkováním. Dělení trsů se provádí nyní na jaře.
Základem je výběr místa
Srdcovce se daří na slunci, jakožto i v polostínu. Místo by však mělo být chráněno před větrem. Pokud chcete vysadit rostlinu na přímé slunce, je nutné, aby půda byla více vlhká než v případě polostínu. Srdcovka není náročná. Vysazuje se do smíšeného záhonu. Dařit se jí bude i na okraji keřového či stromového záhonu poskytující rostlině polostín. Srdcovka se používá i jako dekorativní solitéra pro polostinné plochy.
Zemina, zálivka a hnojení
Rostlina potřebuje mírně vlhkou, humózní a zároveň propustnou půdu. V těžké jílovité, jakožto v příliš suché se jí nedaří. V případě vysazení na slunném místě je třeba pamatovat na zálivku. Dužnaté kořeny rostou mělce pod povrchem půdy. Velmi prospěšné je pro rostlinu mulčování, které ochrání právě kořeny před vysycháním i výkyvy teplot po celý rok.
Foto: Pixabay
Na co si dát pozor
Při manipulaci s rostlinou je třeba pamatovat na to, že srdcovka obsahuje toxické látky, které po požití působí otravu. Rovněž je třeba myslet na to, že citlivým osobám může kontakt s rostlinou podráždit pokožku.
Vzhledem k tomu, že kořeny rostou pod povrchem, nedoporučuje se rostlinu okopávat. Jen je třeba ji chránit před pozdními mrazy.
Zdroj: ireceptar.cz, prima-receptar.cz
Náhledové foto: Pixabay