Ptačí zob vejčitolistý: oblíbená rostlina pro živé ploty

Ptačí zob vejčitolistý

Pokud sháníte rostlinu, která by byla ideální jako živý plot, pak byste se rozhodně měli zaměřit také na ptačí zob vejčitolistý. Tato rostlina je polopadavá, ale v teplém podnebí si udrží listy po celý rok. V České republice na zimu bohužel listy opadají. Latinský název rostliny zní Ligustrum ovalifolium. Narůst může do výšky až 3 metry. Právě vejčité listy jsou pro ni nejvíce charakteristické. V polovině léta keř kvete, takže může být velmi zajímavý na pohled. Květy jsou bílé barvy, nemusí se ale líbit každému. Na podzim jsou květy nahrazeny bobulemi.

Ptačí zob a dostupné odrůdy

Nejčastěji se pěstují dvě odrůdy ptačího zobu: Aureum a Argenteum. Argenteum má listy s bílými okraji, Aureum pak ve žlutavém zbarvení, některé jsou žluté docela, jiné mají žluté olemování, které ale zasahuje více do listu, než u odrůdy Argenteum. Způsob jejich pěstování se ale příliš neliší. Oba se skvěle vyjímají zejména jako živý plot. Porostou na jakékoli půdě, pokud bude dobře zvolené stanoviště.

Ptačí zob květ

Foto: Pixabay

Výběr stanoviště

Ideální stanoviště pro pěstování ptačího zobu je slunné nebo polostinné. Čím více slunce, tím vybarvenější budou listy a tím více keř pokvete. I když ptačí zob velice dobře snáší městské znečištění, nemusí se vypořádat se zimou. Proto je důležité chránit před zimou zejména menší keře. Pokud budou mít keře dostatek sluníčka, pak je jejich pěstování bezproblémové a údržba minimální.

Ptačí zob vyžaduje řez

Jednou z nejdůležitějších součástí péče o tuto rostlinu je právě řez. I když ve skutečnosti není zapotřebí, rostlina poroste i bez řádného řezu, je žádoucí. Díky řezu můžete udržovat rostlinu ve velikosti, jaká je pro vás ideální a navíc ji pravidelně zbavujete nemocných či poškozených větví, což svědčí jejímu stavu. První řez se provádí na jaře, kdy je sazenice ještě mladá. Nejlepší období pro výsadbu nových keřů je na podzim. Nové přírůstky zkracujeme minimálně o polovinu. Další řez se opakuje v další jarní sezóně. To se keř seřízne do výšky 0,5 metru. S postupem času se nové výhonku budou objevovat méně často a jejich růst nepřesahuje pár centimetrů za rok.

Zálivka a hnojení

Zalévání rostliny je poměrně důležité, a to zejména v horkých letních dnech, kdy je období sucha. Rostlinu je možné přihnojit kompostem nebo vícesložkovým hnojivem.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/porady/ligustr-jajolistny-opis-odmiany-uprawa-wymagania-rozmnazanie-ciecie/

https://www.ceskestavby.cz/clanky/ptaci-zob-jako-idealni-ker-pro-zive-ploty-25758.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!