Ptačí krmítko se může stát ptákům osudné: pozor na jídlo i predátory
Krmítko může být zdrojem potravy pro ptáky v náročném období. Nezapomínejte, že ptáci jsou pro vaši zahradu prospěšní, zejména tím, že likvidují celou řadu nebezpečných škůdců. Proto je vhodné se o ně postarat v době, kdy je příroda poměrně skoupá na jejich přirozenou stravu. Krmítko je třeba umístit na takové místo a v takové výšce, kde budou ptáci v bezpečí před predátory, jako jsou kočky či kuny. Příliš nízké krmítko nebo takové, na které predátor vyskočí, bude spíše krmítkem pro predátory, než pro ptáky.
Krmítko zdrojem nebezpečí
Některé potraviny jsou pro ptáky nebezpečné, a proto do krmítka nepatří. Do krmítka proto nedáváme potraviny, které jsou solené (například solená slunečnicová semínka, chipsy nebo tyčinky). Také příliš tučné jídlo není pro ptáky vhodné (máslo, olej). Semena jablek a hrušek nebo pecky třešní, meruněk, broskví či nektarinek bychom měli vyjmout, když chceme toto ovoce nabídnout ptákům. Obsahují totiž toxické sloučeniny kyanidu. Semana hroznů, citrusů, dýní, rajčat, melounu jsou pro ptáky bezpečná. Nepodávejte též cibuli, česnek, xylitol či čokoládu.
Foto: Pixabay
Krmítko plné slunečnice
Slunečnicová semínka jsou naprosto bezpečnou možností stravy, kterou můžete ptákům poskytnout. Výhodou je to, že jsou i levná. Jen si dejte pozor, ať nedáváte solená a pražená semínka, ta jsou pro ptáky nebezpečná. Slunečnicová semínka jsou dobrým zdrojem energie a mají tenkou slupku. Vhodné jsou pro širokou škálu ptáků.
Vaječné skořápky pročistí žaludek
Ptáci „žvýkají“ potravu ve svalové části žaludku. Aby byl tento proces usnadněn, je zapotřebí, aby přidali do žaludku i tvrdý materiál, jako jsou například drcené vaječné skořápky nebo drcené skořápky ústřic či sépiová kost. Jsou též zdrojem vápníku, což se ptákům bude hodit, až začnou snášet vajíčka. Vaječné skořápky povařte 10 minut a po vychladnutí je rozdrťte na kousky velikosti slunečnicového semínka.
Krmítko v zimě
Kromě slunečnicových semínek nabízejte v zimě též bílé proso, které je zdrojem bílkovin. Vhodné jsou i arašídy (nesolené, nepražené) či arašídové máslo. Lůj se hodí do krmítka pouze v zimě. Pokud chcete přidat kukuřici, vyberte si drcenou, která je vhodnější pro menší zobáčky. Samozřejmě můžete též zakoupit směs pro ptáky, která je dostupná v obchodech pro zvířata či zahradnických centrech. Právě na jaře se hodí přidat i vaječné skořápky, přidat můžete i hnízdní materiály, jako jsou větvičky, malé klacíky, sláma apod.
Zdroje info:
https://www.ireceptar.cz/zahrada/krmitko-pro-ptaky-30000211.html
https://feederwatch.org/learn/feeding-birds/
https://zupreem.com/avian/toxic-foods-your-bird-should-never-eat/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!