Psinka: Nemoc, která může způsobit i úmrtí našeho mazlíčka
Psinka je nebezpečná psí choroba, která byla do Evropy zavlečena z Ameriky. Jedná se o virové onemocnění, které je způsobeno CDV (Canine distemper virus). Tato choroba je velice vážná, ohrožuje psa na životě. A i zvířata, která nemoc překonají, mohou mít doživotní následky. Virus patří do čeledi Paramyxoviridae a může napadnout jakoukoli psovitou šelmu, včetně vlků, kojotů, šakalů, divokých psů a lišek. Nakazit se mohou ale také kuny, jezevci, lasičky a mývalové.
Jak se psinka přenáší?
Virus se vylučuje nosním sekretem, očima, slinami, močí a stolicí. Právě tyto tělní tekutiny mohou být také zdrojem nákazy. Zdravé zvíře se může nakazit od nemocného kapénkami, potravou nebo kontaktem se sekrety. Nepříjemností je také to, že virus dokáže přežít při pokojové teplotě i několik dnů. Nakazit se tak může například i z obuvi nebo oblečení svého majitele. Přenašeč nemoci nemusí vypadat nemocně – může se jednat o zcela asymptomatického jedince.
Foto: Pixabay
Koho psinka nejvíce ohrožuje?
Nakazit se psinkou může pes každého plemene. Nejvíce ohrožena jsou štěňata od tří do šesti měsíců, a pak také psí senioři. Vzhledem k vážnosti tohoto onemocnění je dobré nechat své zvíře očkovat. Je to velmi dobrý způsob, jak se vyhnout případným problémům. Vyléčené zvíře může pokračovat v šíření viru ještě dlouhých 12 týdnů. A zvíře, které bylo nakaženo, je již sedm dní od nakažení infekční.
Jaké jsou příznaky psinky?
Virus se množí zejména v mandlích a mediastinálních lymfatických uzlinách. Během několika dní může poškodit tyto orgány a celkově vede k oslabení imunitního systému. Napadá také epitel dýchacího, trávicího, močového a nervového systému. Příznaky se mohou lišit v závislosti na zdravotním stavu zvířete. U silných psů může být průběh mírný nebo dokonce asymptomatický. U slabých psů může vést k náhlé smrti. Mezi příznaky patří:
- Horečka až 41 °C. Může nejprve stoupat a poté pár dní klesat, poté zase stoupá.
- Průjem.
- Výtok z nosu a očí.
Jak se psinka léčí?
Vzhledem k tomu, že se nemoc projevuje u každého psa trochu jinak, může být obtížné ji odhalit. Proto je třeba při znepokojivém chování zvířete navštívit veterináře vždy. Veterinář má k dispozici testy ze psí krve, které umí přesně určit nemoc. Léčba psinky je náročná a závisí na kondici nebo věku psa a také na tom, jak už je nemoc pokročilá. Nejčastěji se k léčbě používají antibiotika (nebojují proti viru, ale možným doprovodným bakteriálním infekcím, které se u psinky také vyskytují), oční kapky, léky na imunitu a další. Nejlepším způsobem je prevence – v tomto případě očkování.
Zdroje info:
https://porady.interia.pl/psy/news-nosowka-u-psa-jak-sie-objawia-jak-ja-leczyc,nId,5187927
https://fera24.cz/psinka-nebezpecne-onemocneni-psu.-priciny-priznaky-a-lecba.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!