Pryšec: Pokojová rostlina, která vám přeroste přes hlavu

Pryšec

Krásné pokojové rostliny jsou ozdobou jakéhokoli interiéru. Jestliže momentálně váháte nad některou, která dokáže vyrůst do obdivuhodné výšky, pak si můžete zvolit pryšec. Právě na jeho pěstování se zaměříme. Jedná se u nás o poměrně oblíbenou rostlinu mající svůj původ na Madagaskaru. Pozoruhodnou odrůdu představuje Euphorbia pulcherrima, jež se hojně využívá jako vánoční hvězda. Pryšec je typický keřovitým charakterem vzrůstu a květenstvím z mnoha barevných lístků.

Základy péče o pryšec

Pryšec je svému vzrůstu potřebuje podobně jako i jiné pokojové rostliny ty správné podmínky. V první řadě je třeba jmenovat dostatečné množství světla. Při nakvétání je optimální až 12 hodin denního světla. I teplota před obdobím kvetení a během něj by se měla pohybovat na konstantních 18 stupních Celsia. Je-li rostlina vystavena větší teplotě, velmi brzy odkvétá. Zálivku je zapotřebí řešit odspoda, a to za pomocí odstáté vody. Přesadit byste měli pryšec vždy na jaře. Výjimku tvoří právě vánoční hvězda, kterou je třeba zlikvidovat již po odkvětu. K opětovnému květenství se vám rostlinu podaří přivést jen těžko.

Substrát a nutnost hnojení

Důležitou roli hraje také substrát, v němž pryšec pěstujeme. Optimální je lehčí zemina, která disponuje kyselým pH prostředím. Ideálním se jeví mix rašeliny s kompostem, případně ornicí. Není od věci přidat také dávku písku, čímž zvýšíme propustnost substrátu. Hnojit je zapotřebí pryšec jednou za tři týdny, a to hnojivem určeným pro list. Jen vánoční hvězdu hnojíme 0,2% roztokem, který obsahuje různá hnojiva.

Další aspekty pěstování pryšce

Upozornit bychom měli i na množení pryšce, které probíhá za pomocí vrcholových řízků. Ty je třeba odebírat v období od července do srpna, a to ve velikosti 10 cm. Musí se namočit do vlažné vody, jelikož jen tak se zatáhnou a nebude z nich dále vytékat mléko. K jejich zakořenění dojde za cca 4 týdny. Ze škůdců se nejčastěji prosazují svilušky, vlnatky a další. Pozor na plíseň v důsledku přelévání rostliny. Vybírat lze z mnoha kultivarů pryšce, a to třeba z pryšce zářivého, Iommi, vánoční hvězdy a dalších. Všechny kultivary mají jedovaté mléko.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.