První jarní postřik rybízu zapudí škůdce a znásobí úrodu – vyrobit ho lze jen z domácích ingrediencí
První jarní postřik rybízu a jak na něj. Jestliže máte obavy z nejrůznějších škůdců nebo nemocí, jež často rybíz napadení, můžete jako účinnou prevenci použít jednoduchý postřik z domácích zásob.
Ošetření rybízu postřikem z mýdla je jednoduché a ekologické řešení pro boj proti škůdcům. Pro výrobu postřiku budete potřebovat tekuté mýdlo, vodu a nějaký druh oleje (například olej z křenu nebo olivový olej).
První jarní postřik rybízu – návod
- Smíchejte 1-2 lžíce tekutého mýdla s 1 litrem vody. Můžete použít různé druhy tekutého mýdla, ale nesmí obsahovat látky jako jsou barviva a parfémy.
- Přidejte několik kapek oleje (1-2 lžíce na litr vody) a důkladně promíchejte.
- Nalijte směs do rozprašovače.
- Rozprašujte směs na postižené rostliny, zejména na spodní stranu listů.
Postřik z mýdla funguje tak, že se mýdlo přilne k hmyzu a olej ucpává jeho dýchací cesty, což vede k jeho usmrcení. Nicméně, postřik z mýdla je účinný pouze proti měkkým druhům hmyzu, jako jsou mšice, puklice a molice. Proti hmyzu s krunýřem, jako jsou například škůdci z čeledi mandelinkovití, není účinný.
Mějte na paměti, že postřik z mýdla by neměl být používán příliš často, protože může poškodit listy rostlin. Měl by být používán pouze v případě potřeby a v dostatečně ředěné formě. Také si dejte pozor, aby směs nedostala na květy a plody, protože by je mohla poškodit.
Foto: Pixabay
Báječný rybízový koláč se sněhem
Máte doma ještě zamrazené zásoby rybízu? Využijte je.
Ingredience
Těsto:
- 300 g hladké mouky
- 200 g másla
- 80 g moučkového cukru
- 3 žloutky
- 1 lžička vanilkového extraktu
Sníh:
- 3 bílky
- 150 g krupicového cukru
- 1 vanilkový cukr
Dále:
- rybízový džem
- 1 hrnek rybízu
Postup:
- Vypracujeme klasické linecké těsto, dáme na 2 hodiny vychladit, pak jej vyválíme a pomocí válečku přeneseme na vymazaný plech.
- Těsto vložíme do trouby vyhřáté na 175 °C a pečeme, až mu začnou růžovět okraje.
- Mezitím si ušleháme sníh z bílků a cukru do tuha.
- Lehce zrůžovělé těsto vyndáme z trouby, ihned pomažeme džemem, posypeme rybízem a navrch natřeme rovnoměrně sníh. Smíchají li se s ním částečně kuličky, nevadí, některé recepty uvádějí dokonce sníh s rybízem promíchat.
- Teplotu trouby stáhneme na 150 °C a pečeme, až sníh zpevní a povrch zezlátne.
- Koláč chutná teplý i studený.
Vychytávka
Nechceme-li se zdržovat s lineckým těstem, plech vyložíme pečícím papírem, těsto zpracujeme jen do podoby žmolků, ty nasypeme rovnoměrně na plech a dobře přitlačíme. Můžeme jej ihned péct bez odpočívání, přesto bude krásně křehké.
Zdroje: http://zavarit.cz/rybizovy-kolac-se-snehem/, http://zavarit.cz/zmrazeny-rybiz/, https://www.veselebydleni.cz/magazin/zavarovani-a-mrazeni-rybizu, https://www.apetitonline.cz/tipy-triky/jak-vyuzit-zuzitkovat-rybiz
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)