Průvodce zimního řezu: Co nyní můžete řezat a co raději nechat až na sezonu?

Prořez stromů

Ať už jsme zahradníci zkušení či méně zkušení, snad nic v nás nevyvolá tolik obav, jako správná technika a ještě správnější načasování řezu stromů, ale i keřů. Nad tímto úkolem se nemusíte trápit, vše důležité vám rádi prozradíme. Navíc řez provádíme proto, abychom udrželi stromy a keře zdravé, rozkvetlé nebo bohatě oplozené. Odstraňujeme mrtvé či poškozené větve, čímž poskytneme službu dřevinám, a ony se nám odmění tvorbou nového a zdravého obrostu. Pusťme se společně do toho, abychom ve všem měli jasno.

Řez během zimy

Listopad a prosinec máme zdárně za sebou. V těchto měsících jste stromy, ale především keře, bránili před polámáním způsobeným silným větrem nebo vrstvou sněhu. Avšak v lednu a únoru je to jiné. Tyto měsíce očekáváme největší mrazy, a tak řežeme jedině ty, které jsou mrazuvzdorné. Stále je ale důležité se vyhýbat dnům, kdy mrzne, a těm dalším mrazivým dnům, které mají po sobě následovat. 

V únoru můžeme zahájit řez révy, břízy či javoru. Tyto dřeviny mají stonky a listy plné proudící mízy, a proto je vhodné poskytnout řez právě v zimním období, kdy množství mízy je na minimum. Co se týče řezu jabloní a hrušní, snažíme se o to, abychom je prořezali tak, aby koruna stromu zůstala otevřená a prosvětlená. Zaměříme se také na plané výhonky, které najdeme u kmene a u silných větví – ty také odstraňte. Při řezu musíte dávat pozor také na to, abyste stromy neostříhali více než z 20 %. 

Řez
Foto: Pixabay

A co se týče starých keřů, můžeme je každoročně zmlazovat tím, že odstraníme několik nejstarších výhonů. Tímto způsobem efektivně podpoříte růst nových výhonů, ale také zlepšíte zdravotní stav a estetičnost keře. A pokud mluvíme například o zlatici či ptačím zobu, v únoru můžeme provést hluboký řez a seříznout je klidně až dvacet či třicet cm nad zemí. Je však ale potřeba počítat s tím, že se letošní rok z květů těšit nebudete.

Co byste během tohoto období řezat neměli

V zimě se vyhněte řezu teplomilných a stálezelených druhů. Také se vyhněte řezu peckovin, jako jsou meruňky či švestky a další – mohly by namrznout. Navíc peckoviny, mezi které nepatří pouze zmíněné dva druhy, ale také broskvoně, třešně a další, jsou náchylné k zasažení houbovým onemocněním, a to především v zimě, proto jejich řez nechte na dobu po sběru plodů. 

A co řezat na začátku března? Na řadu přijdou bylinné trvalky, ale i růže, komule či svídy.    

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/trees/tgen/winter-pruning-guide.htm, https://www.gardenersworld.com/plants/what-to-prune-in-winter/, https://www.almanac.com/winter-pruning-guide-trees-and-shrubs

Náhledové foto: Radek Štěpán

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)