Průvodce pěstováním dýní
Ať už je vyřezáváte nebo je používáte k vaření, dýně vás jednoduše nezklame. Její pěstování je hodně oblíbené v Americe, a to zejména díky Haloweenu, svátku, pro který je dýně typická. V Severní Americe se dýně pěstují již téměř 5000 let. I u nás je pěstování dýně poměrně běžnou zahradnickou činností – a v poslední době rádi experimentujeme a sadíme různé typy dýní (Hokaidó či máslová dýně apod.).
Kdy zasadit dýně?
Dýně mají dlouhou vegetační sezónu (obvykle od 75 do 100 dnů), takže je potřeba je vysadit s dostatečným předstihem. Jejich nevýhodou je to, že nesnesou mráz, takže je potřeba je předpěstovat doma. Děláme to už v průběhu března. Většinou nám ale vystačí menší množství dýní, takže si můžete koupit sazeničky v zahradním centru a pěstovat až na zahradě – s výsadbou sazeniček počkejte do poloviny května.
Výběr stanoviště
Vyberte si místo s plným slunečním zářením a spoustou prostoru pro rostlinu – velice závisí na tom, jakou máte odrůdu. Pokud je váš prostor omezený, pak zvolte menší odrůdy dýně, které budou potřebovat méně prostoru. Před zasetím semen nebo sazeniček zapracujte do půdy kompost. Dýně jsou velké a vyžadují velmi bohatou půdu, která je dobře odvodněná a ne příliš mokrá.
Pěstování ze semínka
Ideální teplota půdy je 21 °C a více. Dýně jsou velmi citlivé na chlad. Semena můžeme sadit v řádcích nebo na kopcích, které mají velikost malých džbánů. Výhodou kopců je to, že půda se zahřeje rychleji a tím samozřejmě i semena vyklíčí rychleji. Semena sadíme do hloubky asi 2,5 cm ve vzdálenosti 14 až 26 cm od sebe. Za pět až deset dnů se dočkáte prvních rostlinek. Poté, co jsou rostlinky vysoké 5 až 7,5 cm je vyjednoťte tak, aby byly ve vzdálenosti 36 až 72 cm od sebe.
Péče o rostliny
Dýně potřebují hodně vody. Při zalévání si ale dávejte pozor na listy a plody, které by měly zůstat suché. Vlhkost způsobí hnilobu a jiné nemoci. Pro udržení vlhkosti, potlačení plevele a odrazení škůdců použijte mulč. Při odstraňování plevele myslete na to, že dýně má mělké kořeny, takže opatrně. Nelekejte se, pokud z prvních květů nevzniknou plody, je to normální. K tomu je potřeba, aby se otevřely samčí i samičí květy. Pro opylování jsou nezbytné včely, takže si dejte pozor při používání insekticidů – pokud už je musíte použít, udělejte tak v podvečer, kdy jsou květy zavřené.
Hnojení dýní
Vzhledem k tomu, že dýně jsou poměrně náročné na živiny, vyplatí se vám pravidelné hnojení. Použijte hnojivo s vysokým obsahem dusíku u mladých rostlin, poté (těsně před rozkvětem) přeměńte na hnojivo s vysokým obsahem fosforu. Až se zformuje několik dýní, můžete prořezat šlahouny dýně, čímž podpoříte plody. Pro dosažení rovnoměrného tvaru plodů, je potřeba dýně s nejvyšší opatrnosti otáčet.
Dýně: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!