Prsty mrtvého muže: to je palečník čínský. Zpracujte jeho plody

Palečník čínský

Dekaisnea Fargesova čili palečník čínský, latinsky Decaisnea fargesii je zajímavá rostlina, která nese jedlé plody. Ty jsou ve fialových slupkách, které je třeba oloupat. Oloupaná dužina připomíná „prsty mrtvého muže“, jak se rostlině někdy přezdívá. Známá je pod mnohými názvy. Dá se jíst jen tak, nebo si z ní můžete připravit marmeládu. Někdo tento produkt nazývá „červí marmeláda“, proto vyloupaná dužina vypadá také trochu jako červíci.

Palečník lze pěstovat i u nás

I když má tato rostlina svůj původ v jihovýchodní Asii (zejména Indie, Nepál a Čína), můžeme ji pěstovat také u nás. Palečník můžeme obdivovat už v době, kdy kvete. Květy mají zvonkovitý tvar a zelenožlutou barvu – připomínají květ narcisu bez okvětních lístků. Rostou ve shlucích. V průběhu září, ale v případě přízně počasí i později, se objevují typické fialové či tmavě modré plody. Svým vzhledem připomínají fazolový lusk dlouhý až 15 cm (obvykle ale kratší). Samotná rostlina může dorůst výšky až 2 metry.

Palečník plod

Foto: Commons.wikimedia.org, autor MPF

Plody palečníku

Plodem jsou masité tobolky, které svým vzhledem mohou připomínat každému něco trochu jiného – fialové fazole, červy, mini klobásky, prsty apod. Po oloupání nebo rozříznutí objevíte bílou dužinu, ve které se skrývá větší množství černých semínek. Tato semínka jsou velmi tvrdá, což je důvod, proč je spousta lidí nekonzumuje. Plody jsou jedlé, nemají příliš výraznou chuť.

Palečník je nenáročný

Palečník není příliš oblíbený. Když se jej rozhodnete pěstovat, obvykle to není kvůli plodům, ale právě díky tomu, že se jedná o nenáročný keř, který v zásadě roste sám. Ideální je dobře propustná půda a slunné nebo polostinné stanoviště. Poroste na půdě kyselé i alkalické. Je dobré zvolit takové místo, kde bude chráněn před prudkými poryvy větru. Na zimu je dobré mladé rostliny přikrýt, ty starší snesou zimu bez jakékoli péče. I když zmrznou, rychle se vzpamatují.

Marmeláda z dužiny

Po oloupání můžete palečník použít též na přípravu marmelády. Jednoduše své plody oloupejte a krátce je povařte. Poté propasírujte (následně můžete ještě rozmixovat, pokud chcete extra jemnou směs) a přidejte Gelfix 2:1 (podle návodu na obalu). Směsí naplňte čisté sklenice zavíčkujte a nechte vychladnout dnem vzhůru či zavařte.

Zdroje info:

https://kielkowski-szkolka.pl/produkt/palecznik-chinski–decaisnea-fargesii-16

https://plumeria.sklep.pl/palecznik-chinski-sadzonka

Foto: Commons.wikimedia.org, autor Agnieszka Kwiecień, Nova

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!