Provzdušňování trávníku: důležitá součást podzimní péče
Jakkoli může provzdušňování trávníku vypadat drasticky, je to důležitá a prospěšná činnost. Díky tomu bude trávník hustější a zdravější. Díky provzdušnění může ke kořenům trávníku lépe pronikat vzduch a do půdy živiny. Provzdušňování se dělá tak, že se do trávníku dělají malé otvory. Vzhledem k tomu, že na povrchu půdy se často tvoří nepropustná vrstva nečistot, mechu a odumřelého trávníku, může provzdušnění velmi prospět.
Kdy je čas na provzdušnění?
Ideální doba je na jaře nebo na podzim. V tomto ročním období je totiž půda přirozeně vlhká. Jaro je vhodnější, protože je to začátek vegetačního období trávníku. Ten se tak může snadno zregenerovat. Avšak nové trávníky je třeba provzdušňovat častěji, protože kořeny jsou ještě slabé. Díky většímu přístupu vzduchu se dobře vyvinou a trávník lépe poroste. Trávník na tvrdé nebo jílovité půdě provzdušňujeme jednou za rok, ostatní alespoň jednou za 3 roky (pokud trávník vypadá nezdravě nebo neroste dobře, tak častěji).
Foto: Pixabay
Druhy provzdušňovačů
Podle velikosti svého trávníku nebo také podle toho, jak moc si chcete práci usnadnit, můžete volit z různých druhů provzdušňovačů.
- Provzdušňovač na boty: jedná se o jakousi podrážku s hroty. Jak jdete, tak se „zapichujete“ do trávníku, čímž jej provzdušňujete. Někteří nosí tyto boty, když sekají trávu, čímž dosáhnout organizovaného provzdušnění celé plochy.
- Ruční provzdušňovače: fungují na podobném principu jako rýč. Zabodnete je do půdy, přišlápnete, aby se zabořily, a pak je kolmo vytáhnete. Je to poměrně pracné, takže se hodí na menší plochy.
- Strojní provzdušňovače: jedná se o nejpohodlnější variantu, kterou můžete využít na větší plochy. Tlačíte je podobně jako sekačku na trávu. Mohou být v různých velikostech, ty větší mohou být posunovány pomocí zahradního traktůrku. Jedná se o nejdražší variantu.
Postup krok za krokem
Nejprve je zapotřebí připravit svůj trávník na provzdušnění. To uděláte tak, že jej den předem posečete. Vhodné je provést také vertikutaci, abychom se zbavili odumřelé hmoty na povrchu půdy. Pokud je půda suchá, je dobré trávník zalít – opět nejlépe den předem. Problematické plochy trávníku (příliš tvrdá půda, malá hustota trávníku, špatný stav trávníku) je dobré projít vícekrát, aby bylo zajištěno dostatečné provzdušnění.
Hnojivo a zálivka
Po skončení provzdušňování je dobré ihned aplikovat hnojivo a trávník zalít. Dále pak pokračujte v pravidelném sekání a zalévání trávníku, které napomáhá vzniku a zdravého a hustého trávníku.
Zdroje info:
https://www.lovethegarden.com/uk-en/article/using-lawn-aerator-why-how-and-when
https://milujusvujtravnik.cz/2020/08/31/aerifikace-travniku-krok-za-krokem/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!