Proti borelióze mohou pomoct byliny

Klíště

Každý rok se v České republice zvyšuje počet případů nákazy lymskou boreliózou. Proti této nemoci, kterou přenášejí nejen klíšťata, ale i další krev sající hmyz, zatím neexistuje pro člověka účinná očkovací vakcína.  V minulosti se klíšťata vyskytovala především v létě, v současnosti se objevují již od časného jara až do podzimu. Infekce je přitom velice nebezpečná a je možné, že povede k rozvoji mnoha dalších závažných onemocnění. Při léčbě boreliózy nenabízí řešení pouze antibiotika, k problémům lze přistoupit i netradiční, ale velmi účinnou cestou. Tu představují byliny.

Lymská borelióza

Lymská borelióza je infekční onemocnění, které způsobují bakterie rodu Borrelia, nejčastěji Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii a Borrelia afzelii. Nejfrekventovanějším přenašečem je klíště obecné, jedná se o nejčastější onemocnění přenášené klíšťaty na našem území. Infikována mohou být všechna vývojová stádia klíšťat, která parazitují na člověku i na zvířatech.  Pravděpodobnost přenosu infekce je přímo úměrná délce sání krve. Zdrojem onemocnění může ale být i krev sající hmyz, jako například komáři či muchničky.

KlíštěFoto: Pixabay

Neléčená borelióza může přejít v závažnější chronické onemocnění

Inkubační doba onemocnění se pohybuje v řádu dní, maximálně týdnů, během kterých se začínají objevovat prvotní příznaky. „V polovině případů se jedná o červenou skvrnu v místě zakousnutí klíštěte. Mezi další, méně známé příznaky, se řadí horečka, třesavka, únava nebo celková slabost,“ upozorňuje známá bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje. V případě neléčení přechází borelióza v chronickou infekci. K té se časem přidávají i další onemocnění, jako jsou autoimunitní choroby, chronický zánět mozku, nervového systému nebo problémy s pohybovým aparátem. Borelióza velmi závažně postihuje pohybový aparát s příznaky podobnými revmatoidní artritidě – bolest páteře a kloubů, ztuhlost, bolestivé otoky nebo výrůstky na kloubech.  Borelióza se také může stát původcem chronického únavového syndromu nebo roztroušené sklerózy.

Antibiotika mohou pomoci jen částečně

Vzhledem k zdravotním komplikacím, které borelióza způsobuje, je důležité s léčbou začít co nejdříve. Tradiční léčbu boreliózy představují antibiotika, která pacient v rané fázi užívá přibližně po dobu 3 týdnů. Pokud léčba nezabere nebo se člověk k lékaři dostaví až po delší době od nákazy, může přijít na řadu hospitalizace a následná léčba antibiotiky pomocí infuze. Choroba není smrtelná, její projevy jsou ale urputné a chronické a nemocného často přivádí do stavu dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo dokonce invalidního důchodu. Úplné uzdravení závisí zejména na stádiu, ve kterém se nemoc začne léčit. V počátečním stádiu se počet uzdravených pohybuje kolem 90 %, u chronických forem pak okolo 30 %.

KlíštěFoto: Pixabay

Bylinná pomoc – pupeny topolu očistí tělo od virů a bakterií

Antibiotika však nepředstavují jedinou možnost, jak s boreliózou bojovat. Jako doprovodná terapie se vedle antibiotik nabízí také alternativní léčba bylinami. Vzhledem k infekčnímu původu této nemoci je důležité začít s očistou organismu od nežádoucích virů a bakterií. „V případě boreliózy lze doporučit tinkturu z pupenů nebo kůry topolu, tyto prostředky jsou proti borelióze velmi účinné.  Důležitou součástí bylinné léčby je i regenerace oslabeného organismu. Vhodným detoxikačním prostředkem je v tomto případě kombinace tinktur z pupenů břízy a jalovce. Gemmoterapeutikum z břízy je čisticím prostředkem organismu, pupeny jalovce regenerují játra napadená boreliemi, které vyvolávají únavu,“ radí bylinkářka Mgr. Jarmila Podhorná. 

Při léčbě boreliózy bylinkami se často doporučuje také léčba směsí z pupenů borovice, černého rybízu a vinné révy. Tyto byliny dodají do svalů i kostí důležité stopové prvky, stimulují nadledvinky a působí protizánětlivě. Jako rychlou pomoc při boji s boreliózou Mgr. Podhorná sestavila bylinnou kúru (K24)bylinnou kúru (K24), která navíc zvyšuje odolnost organismu vůči silně nepříznivým vnějším podnětům. Obsahuje také antioxidanty, posiluje ochranu vůči kyslíkovým radikálům, podporuje detoxikační procesy v těle. Po doužívání základní bylinné kúry, Mgr. Podhorná doporučuje nasadit kúru pokračující (K24A)kúru pokračující (K24A), která podporuje cirkulaci krve, přispívá k přirozené obranyschopnosti organismu, povzbuzuje imunitní systém. Dále chrání játra před působením toxických látek a pomáhá udržovat přirozené funkce organismu v rovnováze.

Zdroj info: https://byliny-nadeje.cz/poznejte-nepritele-lymska-borelioza

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.