Prospěšnost rostlin: proč se vyplatí pěstovat i v době pandemie

Zelenec

Ti z nás, kteří nemají doma zahradu, se přesto mohou věnovat pěstování. Mít doma pokojové květiny je nejen velmi estetické, ale dobře to působí na lidskou psychiku. Navíc existují rostliny, které svou pouhou existencí dokážou pročistit vzduch. Pěstování květin je podle vědců spojováno taktéž s produkcí serotoninu, kterému lidově říkáme „hormon štěstí“. Výhodou je, že při pěstování v podstatě nemáte co ztratit. Získat naopak můžete hodně.

Rostliny proti depresi

Vědci z bristolské univerzity dospěli k názoru (který vyplývá z několika let studií zabývajících se prospěšnými vlastnostmi rostlin), že rostliny mohou podporovat léčbu deprese. Bakterie zvané Mycobacterium vaccae, které jsou přirozenou součástí půdy, mohou po kontaktu s lidským tělem stimulovat produkci serotoninu. Díky tomu se cítíme mnohem šťastnější a mnohem více se usmíváme. A to je vhodné v době pandemie, když například trávíme celé dny zavření doma se svými blízkými. Vždyť hádat se s někým, kdo se usmívá, je téměř nemožné!

Gardénie

Foto: Pixabay

Které rostliny zvolit?

Každý druh rostliny může na člověka působit odlišným způsobem. Vybírejte si neobvyklé rostliny, které vydávají mozek stimulující pachy. Díky tomu může docházet k uklidnění nervů. Rostliny, které se nám navíc na pohled velmi líbí, nám pomáhají relaxovat. Jednou z rostlin, která působí velmi příznivě na lidský organismus v obou těchto směrech, je gardénie. Vůně, kterou tato rostlina vydává, stimuluje optimismus, napomáhá relaxaci a celkově uvolňuje. Bohužel péče o tuto rostlinu není nijak snadná. Gardénii pěstujeme na místě s rozptýleným světlem a teplotou okolo 20 °C na jaře a v létě. Na dno květináče dejte drenážní vrstvu. Během kvetení je důležitá hojná zálivka – ale nesmí dojít k namočení květů.

Zelenec pro méně zručné zahradníky

Pokud toužíte spíše po květině, která bude nenáročná na pěstování, zvolte zelenec. Na rozdíl od gardénie vám hodně odpustí. Zelenec patří právě mezi ty rostliny, které dokážou čistit vzduch od jedovatých látek a toxinů. Pomáhá při relaxaci, stimuluje mozek a dodává energii. Na oko příjemné dlouhé zelené listy s bílou malbou se hodí do každého interiéru. Všechno, co zelenec potřebuje je rozptýlené světlo a zálivka jednou za týden.

Pelargónie stálicí na našich balkonech

Vzhled těchto rostlin je fantastický. Tuto rostlinu nemusíme ale pěstovat pouze na balkonech, ale i jako pokojovou rostlinu. Specifická vůně pelargónie čistí a desinfikuje vzduch a dokáže stimulovat náš mozek tak, že zabraňuje změnám nálad. Důležitou podmínkou pro jejich pěstování je dobré osvětlení a pravidelná zálivka. Příliš mnoho vody jim však může ublížit.

Zdroj: http://www.kralupskyzpravodaj.cz/2020/04/05/proc-zahradnicit/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!