Prosluňte si zahradu, nastal čas pro výsev slunečnice

Slunečnice

Znáte ten nejjednodušší recept na dokonalé oživení a proslunění zahrady? Nejspíše ano, spočívá pouze v tom, že vysejete slunečnice. Tyto krásné květiny dokážou zútulnit jakýkoli, a to mnohdy i nehostinný kout. Pěstování slunečnic je velmi jednoduché a zvládne ho prakticky i úplný začátečník. Pouze najdete to správné místo zalité sluncem a můžete vysévat. Výsledku se určitě dočkáte. Přesto není od věci přečíst si několik tipů týkajících se pěstování této krásky. 

Chcete menší ozdobu, nebo velký solitér?

Tuto skutečnost je třeba si rozmyslet hned na počátku. Setkat se totiž lze s více než 100 botanických druhů slunečnic. Rozmýšlejte především z pohledu velikosti slunečnice. Trpasličí druhy mají kolem 30 cm a naopak obří mohou klidně dosáhnout i výšky přes 4 metry. Květenství všem zůstává tvarově u všech kultivarů velmi podobné. Mění se snad jenom barevné schéma. Charakteristické jsou pochopitelně slunečnice sytě žluté, na něž jsme všichni zvyklí. Nádherné jsou ale i kombinace s hnědou, oranžovou nebo červenou barvou. Tradiční je také slunečnice s jedním velkým květenstvím. Co ale třeba druh s více květy na jednom stonku? Alternativ je hodně. Známý je i topinambur, tedy slunečnice s jedlou hlízou.

SlunečniceVýsev semínek už nyní!

Standardní kultivary slunečnic jsou jednoletky a vysévají se už nyní, případně do konce dubna. Počítejte s tím, že vám slunečnice vyklíčí zhruba do jednoho týdne a s květy se setkáte po nějakých 3 měsících. Jestliže budou děti chtít svoji vlastní květinu později třeba na počátku prázdnin, můžete vysít až mnohem později a květů se dočkáte cca v průběhu října.

Slunečnice

Několik tipů k pěstování slunečnice

Stanoviště slunečnic se různí. Menší druhy ideálně vysévejte do nádob, případně do míst pro letničky. Vyšší mohou být jako skvělé solitéry. V každém případě stanoviště ochraňte před větrem. Ten dokáže slunečnici i zlomit, případně vyvrátit. Zemina by měla být bohatá na živiny, optimální je směs kompostu a písku. Jinak není od věci slunečnici také zalévat. Zejména v létě se jí při nedostatku vláhy nápadně svěsí listy. Jinak květy po řezu dokážou vydržet ve váze až 14 dní. Slunečnice se využívá i v gastronomii pro výrobu oleje a semínka jsou také oblíbenou pochoutkou. Při zrání je dobré ochránit je punčochou, jinak si je vychutnají ptáci.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.