Proskurník nebo ibišek. Jsou jeho květy jedovaté nebo zdravé?

Proskurník lékařský

Proskurník lékařský (Althaea officinalis) možná nazýváte také jako „ibišek“. I když jsou si tyto rostliny dost podobné, ve skutečnosti bychom mu tak ale říkat neměli. Je to totiž zavádějící. Charakteristickým znakem rostliny jsou velké bílé květy, které jsou opředené mýty. Zatímco někteří tvrdí, že jsou jedovaté, jiní sdílejí recepty, jak se dají použít. A dokonce přísahají na jejich zdravotní účinky! Čemu tedy máme věřit?

Proskurník a jeho jemné květy

Tato rostlina rozhodně upoutá vaši pozornost hlavně v době květu. I když jsou květy velké, jejich okvětní lístky jsou jemné. Přitahují spoustu opylovačů, hmyzu i motýlů. Možná si říkáte, že výrazné barvy v přírodě jsou výstrahou: pozor, jsem jedovatý! Nicméně u proskurníku se opravdu nemáte čeho obávat. Můžete ho směle pěstovat na vaší zahradě, i když máte malé děti nebo domácí mazlíčky.

Proskurník
Foto: Wikimedia, autor Cbaile19

Proskurník i ibišek jsou bezpečné

Proskurník pochází z jižní Asie. Tady ho lidé používali na přípravu různých přípravků – a inspirací jsou nám dodneška. Vzhledem k tomu, že proskurník už můžete pěstovat i vy, je rozšířený po celém světě. Nejvíce se mu daří v tropických a subtropických oblastech. Lidé, kteří říkají „ibišek“, by měli mít na mysli rostlinu s latinským názvem Hibiscus sbadariffa. I tento můžete použít jako léčivou rostlinu. Využijete ji zejména tehdy, když budete mít problémy s trávením, kašlem, zánětem. Obecně jej ale můžete užívat pro podporu imunitního systému a regulaci krevního tlaku.

Použití proskurníku

Potřebujete něco na zmírnění kašle a proti nachlazení? Trápí vás podráždění pokožky a různé bolesti? Můžete k tomu použít právě proskurník. Zakoupit ho můžete ve formě kapslí, tinktury nebo třeba čaje. I když je obecně bezpečný, někteří lidé na něj mohou mít alergii. Pokud jej tedy chcete začít užívat, měli byste začít s velmi mírným množstvím.

Použití ibišku

Dostat se ke květům skutečného ibišku je o dost snadnější. Můžete si zakoupit sušené květy, čaj, ale také kapsle či tinktury. I tato rostlina je bezpečná, avšak dětem bychom ji měli podávat v rozumných množstvích. Dětský trávicí systém je příliš citlivý na kyseliny, které květy ibišku obsahují. I když tedy vaše děti neotráví, může jim způsobit žaludeční potíže, pálení žáhy či průjem.

Zdroje info:

https://www.24garten.de/pflanzen/hibiskus-giftig-kinder-katze-hund-geniessbar-heilpflanze-schleimstoffe-saeure-tee-sirup-93499966.html

https://www.healthline.com/health/food-nutrition/marshmallow-root

Foto: Wikimedia, autor Cbaile19

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!