Proč se vám na rajčeti objevily žluté listy? Důvodů je více
Existuje opravdu mnoho důvodů, proč listy na rostlinách chytnou tuto zvláštní žlutou barvu. Jednou z příčin je nedostatek světelného režimu, takže dbejte na to, aby rajčata mohla růst na slunci. Další klasickou příčinou je velký nedostatek vody, ale i příliš velké množství vody. To se projeví v utužené půdě, což lze vyřešit následným provzdušněním půdy.
Mezi několika příčinami, které si rozvedeme níže, jsou viníky viry, houby nebo bakterie. Stejně jako jsou na vině nerovnováha ve výživě z dusíku, minerálu a zásaditosti. Žloutnutí již odrostlých a starých listů ukazuje na nedostatek dusíku v zemi. Naproti tomu je žloutnutí u mladých lístků důsledkem nedostatku síry. Pak tu máme žloutnutí mezi žilkami, které je způsobeno nedostatkem draslíku. A nakonec dochází ke žloutnutí okrajů listů, což ukazuje na nízkou hladinu hořčíku. V článku se dozvíte o nemocech a jejich řešení.
Chloróza železa
Chloróza bývá způsobena mnoha chorobami, nedostatkem živin, poškození hmyzem či roztoči a dokonce jsou spjaty s problémy se životním prostředím, jako je příliš velké množství vody na jednom místě. Další příčinou je nevyvážené pH půdy. Ideální hodnota pro rajčata se pohybuje v rozmezí 6,2 – 6,8, ale rostliny si poradí i v kyselejším prostředí.
Virus mozaiky tabáku nebo rajčat
Virus je záludný kvůli tomu, že snižuje počet zralých plodů, ale jen zřídka kdy rostlinu zcela zahubí. Mezi častými příznaky se objevuje kroucení listů nebo zelené či žluté skvrny na listech. Tento virus napadá na zahradě více rostlin, než jenom rajčata. Najdete ho v okrasné zahradě, protože se šíří za pomocí hmyzu, rostlinnými zbytky a kontaminovaným nářadím. Pokud se během úrody rajčat rozšíří, odstraňte napadené rostliny a v následujícím roce sázejte rostliny jinde.
Foto: Radek Štěpán
Vadnutí rostlinek
Žluté lisy jsou často známkou onemocnění zvaného jako fusariové vadnutí nebo by mohlo jít o verticiliové vadnutí. Fusariové vadnutí ráda postihuje sazenice a verticiliové vadnutí je sice méně často vidět a nepostihuje sazenice. Ale projevuje se i mnohem později, když už přichází chladnější sezóna. Obě tyto choroby spojuje jedna věc, a sice to, že jsou způsobeny houbami, které se v půdě dokáží udržet spoustu let, i když rajčata nevysadíte na stejném místě.
Fusariového vadnutí se bojte především za teplých letních dnů. Je způsobováno houbou Fasurium oxysporum. Nejprve si možná všimnete opadaných listů a spodní listy často žloutnou a vadnou. Pokud rostlinu nekontrolujete a nezasáhnete, rostlina vám nakonec uhyne. Příznaky se dají velmi rychle podchytit, protože listy žloutnou pouze z jedné strany stonku a listu.
Zprvu stonek nevykazuje měkký rozklad, ale při podélném řezu bude stonek vykazovat již hnědé zabarvení. Do rostliny se houby dostanou pře kořeny a přenášejí se do vodovodního systému stonku. Tam se zablokují cévy rostliny, které jsou přenašeči živin v rostlině.
Léčba
Máme pro vás opravdu špatnou zprávu, protože podle všeho účinky těchto hub nijak nepotlačíte, a to ani chemickou cestou. Jediné co vám tedy zbývá, je vytrhat nemocné rostliny a spálit je. Pokud je dáte do kompostu, mohly by vám roznést chorobu všude! Pokud budete hledat semena rajčat, dívejte se po takových, která nesou označení VF. V takovém případě by měla být odolná proti těmto houbám. Ale ne vždy, je to pravidlem.
Raná plíseň
Houba či plíseň je známá jako A. solani a způsobuje ranou skvrnitost. Prvním příznakem je obvykle výskyt drobných a hnědých lézí na starších listech. Postupem času se skvrny postupně zvětšují a tvoří tak soustředěné kruhy, které vypadají jako býčí oko. Kolem skvrn se může vytvořit zežloutlé pletivo. Horko a vlhkost často způsobují uhynutí listů.
Infekce začíná u země a postupuje vzhůru. Na plodech uvidíte léze tak velké, že je opravdu nepřehlédnete. A plod samozřejmě upadne a shnije. Velmi agresivní plíseň zapříčiní odumírání části listů, ale ne u všech. I tak to způsobí odhalení plodů, které pod přímým sluncem dostanou úpal. Houba dokáže přežít v infikovaných zbytcích, semenech i v půdě a samosprašných rostlinách, které vyrostou na jaře příštího roku.
Ošetřování rostlin
Ořízněte a zlikvidujte spodní listy a další napadené segmenty. Při opravdu silném zamoření použijte fungicid.
Virus žluté kadeřavosti
Virus přenáší bejlomorka, která si ho sebou donese z již infikovaných plodin, které rostou i několik kilometrů od vaší zahrady. První známky infekce se projeví do 2- 3 týdnů. Příznaky zahrnují žluté okraje na listech nebo jejich stočení směrem vzhůru. Při přemnožení už dojde ke zkroucení listů. Při přehlížení projevů dojde k úhynu květů a rostlina bude celkově zakrnělá. A aby toho nebylo málo, virus potlačuje plodnost rostliny.
Ošetření
Odstraňte napadené rostliny a uložte je do pytlů k likvidaci. K odpuzování motýlů a omezení požírání rostlin se aplikují postřiky, v týdenním intervalu. V postřiku najdete 0,5 % oleje, 2 – 4 lžičky řepkového oleje s mýdlem nebo jarem).
Toxicita vlašských ořechů
Některé druhy ořešáků produkují toxickou látku, která je škodlivá pro rajčata. Proto, pokud uvidíte na rajčatech žloutnutí a vadnutí nebo zakrnělý růst, podívejte se po okolí, zda vám někde neroste ořešák.
Ochrana
Bohužel takto postižená rajčata nelze zachránit. Odumřelé rostliny odstraňte a vyhněte se výsadbě blízko ořešáku.
Septoriová skvrnitost listů
Postihuje takřka celou rostlinu. Infekce je způsobená houbou, která se nejprve chytne u země na stonku hned po tom, co rostlina začne plodit. Na starších listech jsou béžové kruhy velké jako palec a mají tmavé okraje. Uprostřed skvrn jsou černé skvrnky. Silně nakažené listy žloutnou, odumřou a spadnou. Houba nejčastěji přečká náročné období v plevelu. A aktivně se pohybuje za teplých dnů.
Ošetřování rostlin
Při troše štěstí zabráníte šíření choroby při opakované aplikaci fungicidů. Dále je nutné napadené rostliny opatrně vytrhnout a spálit.
Foto: Radek Štěpán
Plíseň na listech
Vzniká tam, kde je špatná regulace vzduchu a zároveň se zde vytvoří vysoká vlhkost. Prvními viditelnými příznaky jsou žluté a světle zelené skvrny na horních listech. Za velmi vysoké vlhkosti dochází ke vzniku šedých sametových výrůstků. Příznaky se projevují někdy i na květech, plodech a stoncích. Spóry se šíří pracovním nářadím, za deště větrem i semeny.
Ošetření
Odstraňte zbytky nakažených rostlin. Abyste získali lepší cirkulaci vzduchu, prořezávejte a prostříhejte porosty.
Nekróza dřeně rajčat
Choroba se projevuje na počátku sezóny ve sklenících a tam, kde je vysoká produkce rajčat za chladného počasí nebo zamračeného a deštivého období. Proto na jaře jsou hlavně napadeny zahrádkářské kolonie. Zapište si, že ji poznáte podle tmavých skvrn na stoncích. Zčernalé místa se spojí v jedno velké. Bakterie se začnou množit a rozštěpí stonek. Pokud necháte chorobu, aby se dál rozlézala, způsobí vydrolení dřeně.
Kontrola rostlin
Pokud chorobu neodchytnete včas, musíte odstranit a zlikvidovat rostliny. Ale tentokrát opravdu důkladně. To znamená přerýt zahradu a vytahat kořeny a na podzim rozházet vápno. Pokud jste fanouškem hnojení, tak uberte. Příliš velké koncentrace dusíku vyvolává vyšší aktivitu choroby. Jen ve vzácných případech vás bude sužovat po celou vegetační dobu, protože má ráda pouze chladné období.
Jak zabránit žloutnutí?
- Zelené sazenice kupujte až po posledním mrazu
- Vyhněte se poškozeným rostlinám
- Kupujte odolné sazenice
- Rozmístěte rostliny dál od sebe
- Používejte kvalitní hnojivo
- Udržujte místo vyplevelené
- Střídejte plodiny
Zdroje info: thespruce.com, abecedazahrady.dama.cz
Náhledové foto: Radek Štěpán
Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.