Proč se rodí mrtvá štěňata? Důvodů může dle odbornice být více

Štěně

Rodila vám doma fenka a v uvozovkách se jí podařilo porodit několik mrtvých štěňátek? Zřejmě vás to poměrně dlouho trápilo a říkali jste si, co se vám nepodařilo a co jste udělali špatně. Samozřejmě byste byli rádi, kdyby se vám podařilo příště takovéto nepříjemné situaci zabránit. Otázkám týkajícím se porodu se věnovala specialistka v oboru reprodukce Bc. Vladimíra Tichá. Konkrétně na některé otázky odpovídala v chovatelské poradně na portálu ecanis. My jsme se nejen na její myšlenky zaměřili podrobněji.

Většinou to nelze ovlivnit

Odpověď na tuto otázku není vůbec jednoduchá a jednoznačná. Možností, proč se narodí štěně mrtvé, může být spousta. Většinu z nich jako chovatel bohužel nemůžete nijak ovlivnit. Někdy dochází k rozlišení toho, jestli štěně umřelo ještě v děloze matky, nebo až těsně po porodu.

ŠtěněŠtěně: Foto Pixabay

Proč se tedy rodí mrtvá štěňata?

Asi nejčastějším důvodem bývá odloučení placenty. Jedná se fakticky o jakési spojení mezi štěnětem a matkou. Štěně jejím prostřednictvím dostává všechno, co potřebuje k tomu, aby se zdárně vyvíjelo. Při odloučení placenty velmi brzy umírá. A jaké jsou příčiny samotného odloučení? Je jich hodně, přičemž nejčastěji se jedná o infekce nebo úrazy.

Úhyn prvního štěněte

Hodně často dle Vladimíry Tiché umírá první štěně. Má před sebou totiž velmi složitou úlohu. Musí otevřít porodní cesty matky. Bývá udušeno nebo přidušeno. Někdy jsou porodní cesty fenky příliš úzké a nepružné, jindy se štěně předčasně nadechne.

Pokusit se o oživení štěněte?

Určitě to za to stojí. Ideálně vytřete jak nosní dírky, tak i tlamičku. Pokud patříte mezi poněkud silnější nátury, můžete přes roušku hleny z dýchacích cest štěněte i odsát. Následně je zapotřebí, aby se štěněti třel hrudník. Dojde tak k rozproudění krve. Mnohdy se tak stane i při manipulaci s ním. štěně si třeba položíte do dlaní a bude mít hlavičku dolů. Zády se bude opírat o dlaně a vy jimi prudce trhnete zpět. Manipulace se štěnětem bude určitě znervózňovat fenku.

ŠtěněŠtěně: Foto Pixabay

Předčasný či pozdní porod

Co se týká předčasného, je to celkem jasné. Jestliže fenka nerodí do 64 až 65 dne po krytí, je třeba zajít k veterináři. Porod se pak uměle vyvolá.

Když jsou na vině nemoci

Nejčastěji onemocní fenky herpesvirózou nebo brucelou canis. Jinak také mrtvá štěňata může mít fenka, jež se setkala s nějakou toxickou látkou. Jinak může mít štěně také nějakou vývojovou vadu.

Prevence nemusí existovat

Je to tak, vyplatí se především krýt fenky ve správném věku, v březosti nastávající matce dopřát dobrou stravu a dostatek pohybu. U společenských plemen je dobré fenku nijak nelitovat. Jestliže se štěně nezabije tak, že se udusí, můžete jej nechat pitvat a zjistit příčinu. Příště pak lze na nakrytí použít jiného psa.

Zdroj info: https://www.ecanis.cz/clanky/proc-se-rodi-mrtva-stenata-_1775.html?fbclid=IwAR2DgubUFRrpHDUBxyOB6E6kc1Vfi7pRvZId-P5Ra0cpkdLlkp7kj4VkD-U

Štěně: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.