Proč se psům nekazí zuby? Důvody jsou vcelku jednoduché
Každý pes by měl mít stejně jako člověk chrup v naprostém pořádku. Péče o zuby je u psů ale do značné míry specifická. Pochopitelně, vždyť zvířecí chrup se od toho lidského značně liší. Jak to tedy vlastně vypadá s psí stomatologií, kolik má pejsek zubů a kdy je čas zajít ke specialistovi? Na všechny tyto otázky postupně odpovíme v následujících řádcích.
Pes má 42 zubů
Přesně tak, každý dospělý pes má tento počet zubů. Jedná se o špičáky, stoličky a řezáky. Zuby mají pochopitelně odlišné tvary a velikost. Zuby jsou především u chovných zvířat velmi důležité a často jsou psi vyřazeni z chovu jen kvůli nim. Tak jako tak bychom o zvířecí chrup měli pečovat minimálně tak dobře jako o ten vlastní.
Zubní kaz u psů jako výjimka
Nemoci psů se nápadně podobají těm lidským, nicméně v něčem jsou skutečně výjimeční. Třeba v tom, že psi fakticky netrpí zubním kazem. MVDr. Michaela Riedlová hovořila o tom, že za svou dlouholetou praxi viděla zubní kaz u psa snad jen dvakrát. Řeší se ale jiné tradiční záležitosti, mezi které se řadí především:
- zubní kámen,
- padání uvolněných zubů,
- záněty dásní.
Foto: Pixabay
Zuby se nekazí díky absenci cukrů
Psi se samozřejmě živí úplně něčím jiným než lidé. Jejich potrava je z hlediska obsahu sacharidů velmi sporá. Právě ony bývají u lidí nejčastější příčinou zkažených zubů. Povrch zubu psa je navíc velmi hladký a zubní kaz se na něm jen tak jednoduše neudrží. Bohužel je ale všechno vyváženou poměrně velkým množstvím zubního kamene a zánětů dásní. „Zubní plak se začíná utvářet již několik hodin po jídle. Postupně se v něm usazují minerální látky a vzniká zubní kámen. Ten obaluje zub, odtlačí dáseň a umožní průnik bakterií pod ní. Tam se začne rozvíjet zánět. Bakterie v těchto místech se postupně dostávají do krevního oběhu a jsou roznášeny do celého těla. Zánětlivá ložiska mohou vznikat ve vnitřních orgánech – v srdci, játrech nebo v ledvinách. Zkuste si to představit. A právě proto se musíme o zuby našich zvířecích miláčků dobře starat,“ upřesňuje MVDr. Michaela Riedlová.
Jak čistit psí zuby?
U štěňat bychom měli používat prstové zubní kartáčky, psi se tak neučí, že manipulace okolo zubů je normální věc. Jinak je třeba používat ryze psí zubní pastu, která neobsahuje žádný xylitol. Pes by si měl dvakrát až třikrát denně nechat vyčistit chrup. Zapomenout nelze ani na pravidelné roční prohlídky u veterináře.
Pamlsky by měly být funkční
Jednoznačně, mohou totiž do jisté míry čištění zubů alternovat. Ne každý má čas takto pravidelně svému pejskovi zuby čistit. Výborné jsou i třeba takové jogurty pro psy. Několikadenní probiotická kúra pejskovi jistě prospěje.
Zdroje info: Yoggies.cz, krmeni.cz, living.cz
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.