Proč lopatkovec nekvete, i když mu dáváte vše potřebné – přílišná péče někdy může být na škodu

Nabušený elixír pro lopatkovec umícháte za 5 minut

Proč lopatkovec nekvete, i když mu dáváte vše potřebné – přílišná péče někdy může být na škodu. Lopatkovce jsou půvabné a teplomilné rostliny, které mohou zkrášlit každý dům. Díky svým zářivým listům a jemným květům jsou pro milovníky pokojových rostlin velmi oblíbenou volbou.

Lopatkovcům se daří v rašelinovém substrátu. Dbejte na to, aby byla půda dobře propustná, aby nedocházelo k přemokření, které by mohlo vést k hnilobě kořenů. Pokud je původní půda těžká nebo jílovitá, zvažte její smíchání s organickou hmotou nebo pískem, aby se zlepšila drenáž.

Bez světla to nepůjde

V letních měsících je nejlepší umístit rostlinu do polostínu. Lopatkovce sice sluneční světlo ocení, ale silné a ostré paprsky mohou poškodit jejich krásné listy. Naopak v zimních měsících umístěte rostlinu na slunné místo. Jako teplomilné rostlině se jí daří v teplých místnostech a v zimě by teplota neměla klesnout pod 13 °C.

Nároky na zálivku a vlhkost

Lopatkovec je poměrně odolný vůči suchu a snese i občasné výpadky v zálivce. V létě zalévejte rostlinu maximálně dvakrát týdně a mezi jednotlivými zálivkami nechte půdu mírně vyschnout. V zimě zálivku omezte na jedenkrát týdně. Před zaléváním však vždy zkontrolujte vlhkost půdy, abyste zabránili přemokření, které může vést k problémům s kořeny.

Těmto rostlinám také vyhovuje vyšší vzdušná vlhkost, ale neměly by být přímo mlženy ani zalévány shora, aby nedošlo k hnilobě. Místo toho umístěte rostlinu do misky naplněné oblázky a částečně naplněné vodou, abyste vytvořili nepřímou vlhkost. Odpařováním z misky naplněné vodou se zvýší vlhkost v okolí rostliny.

Spathiphyllum

Foto: Pixabay

Hnojení pro optimální růst

Aby tato rostlina krásně kvetla, je nezbytné ji pravidelně hnojit.

  • Frekvence: V průběhu vegetačního období (jaro a léto) hnojte rostlinu jednou za dva týdny. Vyvarujte se přehnojení, protože může vést k zahnívání špiček listů.
  • Typ hnojiva: Používejte vyvážené kapalné hnojivo speciálně vyvinuté pro kvetoucí pokojové rostliny, které poskytuje základní živiny pro zdravý růst a zářivé květy.

Jak na přesazování lopatkovce

Abyste podpořili zdravý růst rostliny a zabránili jejímu špatnému růstu, přesazujte ji každý rok na jaře. Při přesazování nezapomeňte zajistit dobrou drenáž, aby nedošlo k přemokření půdy. A pokud chcete lopatkovců více, stačí v tomto okamžiku mateřskou rostlinu rozdělit na menší části a zajistit, aby každá část měla dobrý kořenový systém.

Udržování čistých listů

Čas od času otřete listy vlhkým hadříkem, abyste odstranili prach a nečistoty a umožnili rostlině účinně absorbovat sluneční světlo. Případně můžete rostlinu umístit pod mírný proud tekoucí vody, aby se z listů smyl prach. Pokud budete tohle všechno dodržovat, pak vám váš lopatkovec určitě vykvete.

Zdroj: https://living.iprima.cz/oblibeny-lopatkovec-je-krasna-a-nenarocna-pokojovka-jak-ho-pestovat-50323, https://www.ceskestavby.cz/rostliny/lopatkovec-spathiphyllum.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)