Proč jíst pampelišky? Nejvyšší účinek mají nyní na jaře
Když se řekne pampeliška, mnozí si vzpomenou na pletení věnečků a pro jiné je ingrediencí na výrobu medu. Dříve se jednalo spíše o plevel, kterého se mnozí zbavovali. Dnes je ocenitelnou rostlinou pro své pozitivní účinky na naše zdraví a pestré využití. Už jste zkoušeli pampeliškové pesto nebo likér? Rozhodně stojí za vyzkoušení. Přinášíme netypické a o to zajímavější zpracování této jarní rostlinky.
Pampeliška je známá pro své krásně žluté květy. Je znamením příchodu jara. A právě na jaře jsou její účinky nejsilnější. Proč toho nevyužít, že? A ještě k tomu je zdarma. Stačí si ji jen natrhat. Řada z nás nemusí chodit ani daleko, neboť roste přímo na zahradě.
Žlutý dar přírody
Pampeliška je jedlá celá. Je vhodná i pro diabetiky. Ve Francii je považována za listovou zeleninu. Má zdraví prospěšný účinek. Působí při léčbě zánětů močových cest, má močopudné účinky. Pomáhá léčit chronické záněty jater. Pozitivně ovlivňuje činnost ledvin i jater. Ocenitelná je pro své antibiotické i antibakteriální účinky. Listy obsahují velké množství vitamínu C. Pomůže při únavě a celkové vyčerpanosti. Je to zkrátka zázrak přírody plný zdraví prospěšných látek a k tomu je zdarma dostupná.
Foto: Pixabay
Pestré využití pampelišky v kuchyni
Listy pampelišky jsou vhodné do salátu nebo je lze dusit jako špenát, rovněž můžete podusit i čerstvá poupata a přidat třeba na chleba. Účinný je čaj z listů pampelišky. Stačí zalít listy 250 ml vody o teplotě 100 °C a nechat 15 minut louhovat. Pokud si chcete zpestřit menu, tak doporučujeme vyzkoušet pampeliškové pesto, kterým lze ochutit těstoviny.
Potřebujete: 200 g mladých pampeliškových listů, 20 g vlašských ořechů, 50 g nastrouhaného sýru pecorino, 50 ml olivového oleje, česnek. Všechny suroviny rozmixujte v mixéru. Směs co nejvíce napěchujte do sklenice, aby nezačala kvasit. Nakonec zalijte olivovým olejem, který se postará o zachování krásně zelené barvy.
Připravit můžete rovněž likér z pampelišek pro děti. Příprava je jednoduchá. Do litru jablečné šťávy přidáte lžičku kardamomu, kmínu, badyánu, zázvoru a hrst pampelišek a listů meduňky. Přidejte 5 lžic medu a svařte. Po vychladnutí přeceďte a naplňte do lahve. Uchovávejte v temnu.
Zdroj: denik.cz, bylinkovo.cz
Náhledové foto: Pixabay