Proč je vanilkový květ tak drahý?
Vanilku bereme v současné době už jako samozřejmost. Je totiž součástí mnohých pokrmů. Především se v kuchyni tradičně používá jako součást vanilkového cukru. Pořídit si lze samozřejmě také vanilkový pudink a mnohé jiné pokrmy, které už vanilku obsahují. Koupit tu pravou za rozumnou cenu ovšem není vůbec jednoduché. Vanilka je totiž poměrně drahá. Mnohdy se rozčilujeme, proč tomu tak vlastně je. Důvodů by se našlo hned několik. Ostatně v následujících řádcích vás o těch nejznámějších přesvědčíme.
Jen jeden den…
Pravá vanilka má označovaná latinsky jako Vanilla planifolia má květy, které kvetou pouhý jeden jediný den! Jestliže nedojde k jejich opylení, na druhý den květ prostě odpadne. Je tedysamozřejmě nepoužitelný.
Komplikované opylení
Domovinou vanilky je Mexiko. Právě tady žije zcela specifický druh včel z rodu Melipona. Tyto včely jako jediné dokážou květy vanilky opylovat. Času na to mají poměrně málo. V drtivé většině zemí, kde se vanilka pěstuje, musí docházet k ručnímu opylení květů, což se logicky poměrně hodně prodraží. Je zapotřebí totiž zaměstnávat další lidi, již se o tuto činnost starají.
Delší vývoj plodů
Plody jsou nesprávně označovány jako vanilkové lusky. Děje se tak pro jejich tradiční podobu. Z botanického pohledu jde o tobolky. Problémem je u nich vcelku dlouhá doba zrání pohybující se zhruba od 5 do 9 měsíců.
Náročná fermentace
K rozvinutí tradičního vanilkového aroma je nezbytné plody speciálně fermentovat. Učinit tak lze suchou či mokrou formou. Nejprve dochází k zavadnutí plodů a poté se v případě mokré cesty spařují. U suché dochází přímo k samotnému sušení. Plody se vystaví na slunce a následně dochází k jejich pocení. Vznikají charakteristické krystalky bílé barvy označované jako vanilin. Ten je samozřejmě obrovsky ceněný a dává nám charakteristické aroma vanilky.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.