Proč je organické hnojení tolik důležité? Zde je vysvětlení

Hnojivo

Hnojení provádíme do určité míry už tak nějak automaticky. Má ale své důvody. V první řadě to děláme, abychom získali výživnější půdu, na které porostou mnohem kvalitnější rostliny. Není to ale jediný důvod hnojení. Správné použití organické hmoty na hnojení povede k lepšímu hospodaření půdy s vodou. A to je velmi důležité pro zdraví vašich rostlin. Dobře vyživená půda se správnou strukturou má lepší schopnosti zadržovat vodu.

Organické hnojení

Komerční hnojiva plná chemikálií jsou obvykle velmi jednoduchá na použití a nestojí mnoho. To je důvodem jejich obliby. Měli bychom se nad jejich použitím ale zamyslet, protože pokud je použijeme na zeleninovou nebo ovocnou zahradu, tak je v podstatě také sníme. Z tohoto důvodu je dobré zaměřit se na organická hnojiva, jako je kompost, hnůj nebo třeba zelená hnojiva (která pěstujete jen proto, abyste je ještě před vykvetením zaryli do půdy a tím ji obohatili).

Hnojení

Foto: Pixabay

Dosáhněte lepší struktury půdy

Proč bychom chtěli mít co nejlepší strukturu půdy? Tak v první řadě nám to značně usnadní práci. Příliš těžká půda může znamenat problém s odtokem vody. Voda se v ní bude držet, takže kořeny rostlin budou stát dlouho ve vodě. Nebudou mít přístup ke kyslíku a to vede k plísním a houbovým onemocněním. Na druhou stranu písčitými půdami voda proteče velmi rychle, aniž by z toho měly rostliny užitek. Oba dva problémy mají jedno řešení: a tím je přidání organických hnojiv.

Bohatší půda

Přidáním umělých hnojiv dodáváte živiny, které jsou časem smyty, pokud je rostliny okamžitě neabsorbují. Přidáte-li ale organickou hmotu, ta se rozkládá postupně a dodává do půdy živiny, které se pomalu vstřebávají. Veškerá organická hmota obsahuje živiny, jako je dusík, fosfor a draslík, plus stopové prvky, jako je hořčík, měď a mangan. Díky tomu mohou žít prospěšné mikroorganismy obsažené v půdě.

Ekologie

Použití organických hnojiv nemá takový dopad na životní prostředí, jako použití umělých hnojiv. Na jejich výrobu se používají suroviny, které je potřeba vytěžit. Těžba vede k poškození životního prostředí a ztrátě biologické rozmanitosti. Umělá hnojiva musí být rostlinami využita, jinak jsou spláchnuta do podzemních vod a řek. Negativně tak ovlivňují kvalitu pitné vody. V řekách mohou způsobit nadměrný růst řas, což hubí další život, včetně ryb.

Zdroje info:

https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/five-reasons-to-feed-your-soil/

https://www.compo.com/cz/rady-a-tipy/pece-o-rostliny/zaklady/hnojiva-ochrana-rostlin/spravne-hnojeni

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!