Proč byste se neměli bát rulíku zlomocného
Když se řekne rulík zlomocný, tak si spousta lidí představí jedovatou rostlinu, od které bychom se měli držet dál. Na druhou stranu se ale jedná o velmi silnou bylinku, která se dá pro lidské zdraví také využít. Rozhodně vás nebudeme nabádat k tomu, abyste si sami zkusili z rulíku něco připravit – mohlo by to být nebezpečné pro vaše zdraví i život. V tomto článku se zaměříme na to, abychom vám přiblížili, co všechno rulík zlomocný umí.
Rulík zlomocný
Rulík zlomocný (Atropa bella-donna) je bylinkou, která pochází z čeledi lilkovité (Solanaceae). Dnes rostlina roste v celé Evropě, ale také na některých místech v Africe. Má spoustu lidových názvů, jako například oči krásné paní, psinky, vlčí oko, hadí třešeň, čertova třešeň, lulák, lolek, lilek, psí třešně, šalamoun, šalamounek, zlatá kráska, vlčí oko, zlá jahoda, blázníček, beladona a mnohé další.Foto: Pixabay
Jak rulík vypadá?
Rulík rozhodně není nenápadnou malou bylinkou. Se svou výškou od 50 do 180 centimetrů patří mezi velice statné rostliny. Má velké krátce řapíkaté listy, které mají vejčitý tvar a rostou na rozvětveném stonku. Typické pro tuto rostlinu jsou zvonkovité květy, které mají na okrajích hnědofialovou barvu, ale vespod jsou žlutozelené. Rostou v období června a července. Plod je podobný třešni – je to černá bobule. Na rozdíl od třešně je však prudce jedovatá.
Proč je rulík užitečný?
Ze sušených listů rostliny a kořene se extrahuje atropin, což je látka jedovatá, ale užitečná. Používá se například k výrobě očních kapek, které mají usnadňovat vyšetření u očního lékaře (atropin rozšiřuje zorničky). Výtažek z listů se používá proti křečím hladkého svalstva. Zevně hojí a používá se ve formách masti nebo obkladu. Používá se také pro zklidňování, při dusivém kašli nebo závrati.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!