Proč byste se měli naučit používat na své zahradě pomerančovou kůru
Pomeranč a pomerančová kůra jsou obecně konzumovány pro jejich vitamíny a chuť. Pokaždé vám ale nějaká ta kůra zůstane. Co s ní? Každopádně ji můžete v každém případě vyhodit jen tak do koše. To, co děláte se svými zbytky od jídla, je samozřejmě vaše věc, ale přemýšleli jste, jak se dají zbytky využít?
Například, pokud vlastníte zahrádku, a je jedno, jak velkou nebo kde ji máte umístěnou. Slyšeli jste už o tom, že banánové slupky obsahují velké stopy draslíku? Pomerančové slupky jsou však cennější a výkonnější než banán. V článku najdete několik způsobů, jak využít pomerančovou kůru na vaší zahrádce.
Startovací květináče pro budoucí sazenice
Pokud potřebujete před jarním vysazováním předsadit semínka, pak je pomerančová kůra to nejlepší. Než se pustíte do pomeranče, rozkrojte ho napůl a poté vyloupněte ovoce a do spodní části kůry propíchněte dírku, aby mohly odtéct tekutiny. Pak dovnitř dejte trochu hlíny a semínek. Po tom, co semínka vyrostou, buď sazenice přendáte jednotlivě do země, nebo je všechny necháte ve slupce a tu zasadíte do země.
Návnada pro slimáky
Začíná pršet a tvoří se vlhko, které je pro slimáka jako dělané. Umístěte kůru z poloviny pomeranče na svou zahradu – nebo ještě lépe uděláte, když pomerančové slupky rozmístíte po celé zahradě. Další den zkontrolujte slupkové návnady, které určitě přilákaly oběti. Slimáky pak můžete zlikvidovat, jak budete chtít.
Ochrana před škůdci
Vaši zahrádku však neokupují jenom slimáci, ale i jiní škůdci, kteří si dělají zálusk na vaše plody. Pomerančové slupky dokáží odlákat všelijaké zahradní škůdce. Slupky od pomeranče stačí nakrájet na malé proužky a rozházet je po zahradě. Ti, co rádi konzumují listy a jiné části rostlin, nemají rádi vůně z pomerančové kůže. Nezapomeňte slupky vyměňovat, jakmile uschnou, jsou k ničemu.
Bio sprej na škůdce
Sprej vyrobený z pomerančové kůry se hodí jako postřik na slimáky, mšice, mravence, molice, ovocné mušky a mnoho dalších. Do hrnce vložte pomerančovou kůru a šálek vody a vše přiveďte k varu. Směs povařte maximálně 10 minut a nechte odstát. Po vychladnutí vše sceďte do lahvičky na rozprašování. Aplikujte na rostliny každé 3 – 4 dny.
Slouží jako výživový doplněk pro rostliny
To je jasný fakt, který potvrzuje už jen to, že slupky jsou nejvhodnější pro předsadbu rostlin. Pomerančové slupky disponují důležitými živinami, jako je draslík, fosfor a dusík.
Zdroj info: lifehacker.com
Náhledové foto: Pixabay
Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.