Proč a jak konzumovat kopřivu?
Jaro je v plném proudu a všude kolem se začíná objevovat spousty zeleně. Mezi ni patří stoprocentně také kopřiva. Ta je většinou z nás vnímána jako plevel, kterému je lepší se raději vyhnout. Vždyť každé malé dítě ví, že kopřiva pálí a dotýkat se jí nemá smysl. Přesto jde o velmi užitečnou rostlinu, jejíž využití je vskutku multifunkční. Výborná je nejen jako organické hnojivo. Hodí se samozřejmě i k jídlu. Než se ale podíváme na to, jak se konzumuje a co vlastně obsahuje, podíváme se na její zařazení, růst a využití na zahradě.
Skutečně užitečný plevel
Urtica dioica, jak je kopřiva dvoudomá označována latinsky, je poměrně obávaným plevelem, který se nepříjemně likviduje. Nejčastěji roste v místech bohatých na dusík. Budete-li ji chtít vyplít ze záhonů, rozhodně nepůjde o nic jednoduché, vždyť stačí nechat v půdě kousek oddenku a na daném místě vyroste úplně nová rostlina. I proto se vyvarujte jejich umisťování na kompost v čerstvě vytrženém stavu. Jinak ji lze také usušit, případně vytvořit kopřivový výluh s vodou a následně jím hnojit. Přírodě při jejím sklízení určitě nijak neublížíte, kopřiv roste planě více než dost.
Antioxidační elixír
Kopřiva dvoudomá je doslova napěchována různými antioxidanty. Pomoct dokáže při mnoha různých obtížích. Tradičně ulevuje při nejrůznějších alergiích, revmatismu anebo dně. Umí jemně snížit hladinu cukru v krvi. Detoxikační účinky kopřivy jsou opravdu silné. Obsahuje látky, jako jsou draslík, serotinin, kvercetin nebo železo.
Je libo kopřivový špenát?
Jakými standardním jarním pokrmem jsou kopřivy ala špenát. Mladé lístky a výhonky se pořádně podusí a vše se smíchá s česnekem, olivovým olejem a smetanou. Srovnání s klasickým špenátem ten kopřivový jistě snese. Výborná je i jarní polévka s kopřivami a mnohé nádivky i saláty. Výjimkou není ani pití očistného kopřivového čaje.
Kopřivu se vyplatí sbírat nyní na jaře, později už je plná dusíku a je lepší se jí vyhnout.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.