Přívěsný vozík k osobnímu automobilu – kdo a za jakých podmínek ho může využívat?

Přívěsný vozík

Odvoz starého harampádí, přeprava větších stromků, vykopávání bazénu nebo budování jezírka – to je jen několik situací, kdy vám při práci na zahradě přijde vhod přívěsný vozík. Ať už s ním budete pracovat poprvé nebo máte předchozí zkušenosti, měli byste být seznámeni s tím, jaká se na vás budou vztahovat pravidla.

Jak je to s řidičákem?

Není vozík jako vozík a na všechny vám řidičský průkaz na osobní auto nemusí stačit. Hlavní roli v tomto případě hraje především hmotnost. Klasický řidičák skupiny B umožňuje řízení motorového vozidla s největší povolenou hmotností 3,5 tuny a určeného pro přepravu maximálně osmi osob (s výjimkou řidiče). 

Bez omezení pak může za takové vozidlo zavěsit vozík, jehož hmotnost nepřesáhne 750 kghmotnost nepřesáhne 750 kg – a není podstatné, jakou nejvyšší hmotnost může mít celá souprava, tedy auto i s vozíkem. V případě, že by přípojný vozík vážil více než 750 kg, lze ho za vozidlo připojit jen za podmínky, že hmotnost celé soupravy nepřesáhne 3,5 tuny.

Pokud potřebujete převézt těžší náklad, budete potřebovat rozšířený rozsah B96 (celková hmotnost do 4,25 tuny) nebo řidičské oprávnění skupiny B+E (přípojné vozidlo až do hmotnosti 3,5 tuny).

I vozík je třeba pojistit

Zákonné pojištění se netýká jen motorových vozidel, ale i přívěsných vozíků a mimo nich i karavanů či obytných přívěsů. Přestože samy o sobě nejsou vybavené motorem, mají vlastní registrační značky a technický průkaz, potřebují tedy i vlastní zelenou kartu.

Nutnost mít povinné ručení na přívěsný vozíkNutnost mít povinné ručení na přívěsný vozík  se vás však týká pouze v případě, že ho budete mít přímo ve svém vlastnictví. Půjčovny nářadí a dalšího vybavení ho budou mít určitě sjednané, takže při používání v řádech několika hodin či dní si s pojištěním nemusíte dělat starosti.

Pokud byste však byli vlastníkem přívěsného vozíku a jezdili s ním bez povinného ručení, v případě kontroly byste mohli čelit pokutě až 40 tisíc korun.

Přívěsný vozíkPřívěsný vozík k osobnímu automobilu: Foto Pexels

Připravte se na jízdu

Když usednete za volant s budete mít vzadu zapřáhlý přívěsný vozík, budete tomu muset uzpůsobit svůj styl jízdy. Zde je několik tipů, jak si na cestách ušetřit starosti:

  • připravte si trasu předem – vyhledávejte širší a přímé silnice vyšších tříd, naopak se vyhýbejte klikatým historickým centrům, silně poničeným silnicím a místům s velkým rizikem kolon;
  • počítejte s pomalejším rozjezdem – když máte dávat přednost ostatním vozidlům, počítejte s tím, že vám rozjezd potrvá déle (hmotnost navíc dává motoru pořádně zabrat);
  • nebojte se používat brzdu – větší nálož také způsobí, že se vozidlo bude o něco hůře ovládat, neváhejte tedy v zatáčkách a rizikových místech zpomalit více, než je pro vás běžné;
  • brzděte včas – pokud jste zvyklí šlapat na brzdový pedál až na poslední chvíli, tak si to odpusťte, mohli byste snadno ztratit kontrolu nad nákladem.

A hlavně se nebojte! Pokud aktivně jezdíte s autem, všechny ovládací prvky znáte nazpaměť. Když se navíc na cestu dobře připravíte, budete dbát na zvýšenou opatrnost a vyhnete se rizikovým úsekům, převoz velkého nákladu jistě zvládnete levou zadní.

Zdroje info: auto.cz, povinneruceni.biz

Přívěsný vozík k osobnímu automobilu: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.