Příručka pro pěstování paprik – jak získat vždy ty největší a nejlahodnější plody
Příručka pro pěstování paprik – jak získat vždy ty největší a nejlahodnější plody. Pěstování paprik venku může být pro každého zahrádkáře, který si chce zpestřit zahradu, velmi přínosné.
Papriky se svými pestrými barvami a rozmanitými chutěmi mohou zlepšit estetický vzhled vaší zahrady i vaši kuchyni.
Výběr správné odrůdy – to je opravdu důležité
Výběr správného druhu papriky je pro úspěch zásadní, zejména při pěstování venku. Pamatujte si, že odrůdy, kterým se daří v místním klimatu, vám vždy přinesou nejlepší výnosy – sázet na příliš velkou exotiku se tedy spíše nevyplatí. Každý druh papriky (od sladkých paprik až po ohnivé habanero), má totiž své vlastní požadavky na sluneční světlo, teplotu a péči.
Výsadba paprik venku
Klíčem k úspěšné venkovní zahradě s paprikami je načasování a příprava půdy. Výsadba by měla být v ideálním případě provedena po pominutí nebezpečí mrazů (pokud to uděláte dříve, nezapomeňte si preventivně přichystat ochranu proti mrazíkům). A kam je sázet? Tyhle rostliny mají rády dobře propustnou půdu bohatou na živiny. Doporučujeme proto vylepšení záhonu kompostem a vyváženým hnojivem, které jim pomůže zajistit silný start. A nezapomeňte na ani sluníčko. Vysaďte je proto na místo, na které dopadá denně alespoň šest až osm hodin přímého slunečního světla.
Foto: Pixabay
Zalévání a hnojení v kostce
Papriky jsou poměrně žíznivé rostliny, které vyžadují pravidelnou zálivku, a to zejména v horkých letních měsících. Přílišné zalévání však může vést k hnilobě kořenů a dalším chorobám. Je proto důležité nechat půdu mezi jednotlivými zálivkami mírně vyschnout. Co se týče hnojení, obvykle ji stačí vyvážené tekuté hnojivo jednou za několik týdnů.
Opylení a nasazení plodů
Dobré opylení je pro nasazení plodů paprik zásadní. Tyhle rostlinky jsou sice samosprašné, ale podpora včel a dalších opylovačů na vaší zahradě může úrodu výrazně zvýšit (klidně tedy poblíž vysijte do záhonu třeba letničky). Ve skleníku pak může být nutné pomáhat při opylování jemným protřepáváním rostlin, aby se pyl rozptýlil.
Boj proti škůdcům a chorobám
První obranou proti často se vyskytujícím mšicím a dalším nezvaným návštěvníkům může být neemový olej a insekticidní mýdla. Pokud však do týdne nezaberou, na nic nečekejte a sáhněte po oběžném insekticidu – jinak můžete přijít o celou úrodu.
Při správné péči budou papriky vzkvétat a nabízet bohaté plody až do zimy. Nezapomeňte, že úsilí, které věnujete jejich péči, se odrazí v jejich silné chuti a živých barvách. Určitě se nebojíme napsat, že každý krok tohoto zahradnického dobrodružství stojí za to – myslíme to opravdu vážně.
Zdroj: https://www.rhs.org.uk/vegetables/peppers/grow-your-own, https://bonnieplants.com/blogs/how-to-grow/growing-peppers
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)