Přírodní hnojiva pro rostliny: ušetřete peníze a vyrobte si vlastní hnojivo ze zbytků
Hnojení je způsobem, jak můžete své rostliny obohatit o důležité živiny. Díky nim mohou lépe růst, být zdravější a produkovat více květin či plodů. Zdravé rostliny navíc nejsou tolik náchylné na vznik chorob nebo podlehnutí škůdcům. K tomuto účelu lze použít komerční prostředky, nebo také suroviny, které najdete doma. Řadu z nich byste běžně vyhodili.
Minerální voda
Minerální voda je vhodná k zalévání rostlin, protože obsahuje celou řadu prospěšných minerálů. Hodí se zejména pro první hnojení, které má povzbudit růst, ale přitom s dostatečnou jemností. Stačí ji použít namísto klasické kohoutkové vody k zalévání květin.
Voda po vaření brambor
Vodu po vařených bramborách obvykle bez užitku vylíváme do odtoku. Je to škoda, protože obsahuje minerály a škrob. To jsou látky, které jsou taktéž prospěšné pro výživu rostliny. Bramborová voda se hodí zejména pro pokojové rostliny. Avšak pozor! Pokud vaříte brambory ve slané vodě, na rostliny ji nepoužívejte.
Foto: Pixabay
Kávová sedlina
Poté, co si vychutnáte svůj šálek kávy, můžete kávovou sedlinu použít jako hnojivo pro rostliny, které si potrpí na kyselý substrát (azalky, kapradiny, hortenzie, borůvky, růže). Obohacují půdu a navíc ještě zlepšují její strukturu. Například déle udrží vlhkost. Díky draslíku budou vaše rostliny déle kvést. Kávovou sedlinu můžete zapracovat do půdy, nebo ji jen posypat na jejím povrchu, díky čemuž se zbavíte mušek.
Vaječné skořápky
Vaječné skořápky nejprve usušte a poté rozemelte na prášek. Ten pak můžete zapracovat do půdy nebo jej jen posypat na její povrch. Další možností je smíchat prášek s vodou a zalévat jí rostliny. Vaječné skořápky posilují rostliny a pomáhají jim v ochraně proti škůdcům. Vaječné skořápky jsou vhodné pro ty rostliny, které miluj zásaditou nebo neutrální půdu (levandule, sansevieria atd).
Pekárenské droždí
Kvasinky stimulují růst kořenů, posilují celou rostlinu a prospívají jejímu zdravému a rychlému růstu. Dokážou ochránit také před houbovými chorobami. Obvykle postačí, když kostku droždí rozdrtíte a posypeme jí asi sklenicí cukru. Promíchejte a nechte 2 hodiny působit. Poté zalijte vodou – stačí 10 l, měla by být teplá. Po týdnu získáte hnojivo, které je potřeba zředit dalšími 10 l vody, abychom jej mohli použít k zalévání rostlin.
Banánové slupky
Pokud objevíte přestárlý banán, který už nechcete zužitkovat jinak, můžete jako hnojivo použít i plod banánu. Draslík, který je prospěšný pro lidské zdraví, je skvělý taktéž pro kvetoucí rostliny. Banán nebo jeho slupky nakrájejte na malé kostky a vložte do sklenice. Zalijte je horkou vodou. Uzavřete a nechte 24 hodin luhovat. Poté slitou vodu používejte k zalévání květin. Slupku lze zalít několikrát po sobě.
Želatina
Želatina je skvělá jako první hnojivo po zimní přestávce, protože obsahuje dusík. Díky němu rostliny správně rostou a jsou silné. Stačí smíchat lžíci želatiny se sklenicí horké vody. Míchejte, aby se rozpustila a poté vlijte další 3 sklenice studené vody. Takto připravenou tekutinou zalévejte rostliny.
Zdroj: https://www.ikano.cz/6-tipu-jak-vyrobit-prirodni-hnojivo-pro-kytky/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!