Připravte si kopřivové hnojivo pro veškeré rostliny. Příprava je jednoduchá a účinky okamžité
Nelze říci, že bychom si kopřivy na svých zahradách nechávali úmyslně. Většina zahrádkářů je považuje za nepříjemný plevel, kterého se rychle zbavují. Především pak tehdy, když po zahradě běhají děti. Naopak někteří se těší, až jim kopřivy na zahradě vyraší, aby si z nich mohli připravit detoxikační čaj. Mimo čaje z kopřiv, lze připravit také výživné hnojivo pro rostliny, takzvanou jíchu.
Co nám kopřivy mohou nabídnout
Kopřivy jsou nežádoucím plevelem, který se rychle rozmnožuje, a proto jsou pro většinu lidí na obtíž. Nicméně taková kopřiva dvoudomá má široké využití v oblasti zdraví, ale i co se týče zdraví rostlin. Obsahuje značné množství minerálních látek – dusík, draslík, železo, měď, zinek, hořčík, bílkoviny a mnoho vitamínů B1, B5, A, E, C, D a K. Všechny živiny ocení nejen vaše tělo, ale také rostliny.
Příprava hnojiva z kopřiv
Mladé kopřivy již začínají vykukovat ze země, a tak můžete hnojivo připravovat už nyní. K přípravě budete potřebovat plastový kýbl, rukavice, předmět na míchání – vařečku či klacík, odstátou vodu a samozřejmě kopřivy. Nasbírejte kopřivy, a to tolik, aby s nimi bylo možné zaplnit tři čtvrtě kýblu. Před vložením kopřivy ještě natrhejte, tím totiž zdárně urychlíte proces kvašení. Ještě malý dodatek – jíchu nenechávejte v domě či v panelovém bytě ve sklepě, protože v době, kdy jícha začne kvasit, nepříjemně zapáchá.
Jakmile budete mít naplněný kýbl, zalijte ho odstátou vodou a promíchejte. Poté nádobu nezavírejte, ale pouze ji přikryjte, například prknem či čímkoli, co budete mít u ruky. Namočené kopřivy nechte u domu, a pokud budete chtít, aby hnojivo bylo co nejdříve zkvašené, postavte kýbl s obsahem tam, kde nejvíce svítí slunce. Kvašení trvá přibližně jeden měsíc. Také nezapomeňte alespoň jednou týdně kopřivy s vodou promíchat. Výsledek nebude napěněný, bude tmavý a většina rostlin bude ve stavu rozložení, pak je hnojivo hotové.
A jak hnojivo používat?
Jakmile budou kopřivy překvašené, obsah kýblu přelijte přes síto, které pak vysypete na kompost. Jíchu poté nalijte zpět do kýblu a můžete využít pro hnojení rostlin. Důležité bude připravené hnojivo naředit, abyste nespálili kořenový systém rostliny. Do desetilitrové konve nalijte přibližně dvě deci jíchy, promíchejte a nalijte k rostlinám, a to jednou týdně.
Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9413031/, https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/423-priprava-koprivove-jichy
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)