Připravte si jednoduchý jitrocelový sirup, který zatočí se zánětem i kašlem

Jitrocel

Jitrocelový sirup se využívá v tradiční medicíně při léčbě respiračního onemocnění, nachlazení a tak dále. Takže pokud jej máte na zahradě nebo roste poblíž vašeho domu, dál od silnice, neprocházejte kolem něj bez povšimnutí, ale natrhejte si ho na sirup. Pokud jej umístíte do chladna a temna, vydrží vám až do podzimu. 

Jitrocel kopinatý

Jitrocel patří mezi odolné a vytrvalé rostliny, které dorůstají do výšky 30 centimetrů. Listy jsou vzpřímené a mohou být až necelých 30 centimetrů dlouhé. Najít ho můžete na vlhkých a hlinitopísčitých půdách. Daří se mu v polostínu, ale mnohdy ho můžeme zahlédnout i na slunných místech. Například na loukách, mezích, na zahradách, polích i stráních.

Co se týká jeho účinků, má silné protizánětlivé, tišící a hojivé účinky. Obsahuje vitamín C, enzymy, třísloviny, sliz, draselné soli a kyselinu křemičitou. Napomáhá při suchém, ale i vlhkém kašli, funguje na záněty a pomáhá také při léčbě astma. Mimo sirupu si můžete jitrocel nasušit a v zimě si jej můžete dopřát na čaj. Je známo, že jitrocel pomáhá taktéž upravovat trávení.     

sirup
Foto: Pixabay

Recept na jitrocelový sirup

Postup přípravy jitrocelového sirupu je velmi jednoduchý. A co je nejlepší? Že jej nemusíte ani zdlouhavě vařit, jak tomu bývá například u pampeliškového medu. Připravte si tedy třílitrovou zavařovací sklenici s víčkem (nebo několik menších), cukr a jitrocelové listy. Množství listů volte podle velikosti sklenic. Čerstvé listy okamžitě zpracujte, a to tak, že je opláchnete a natrháte na malé kousíčky. Následně, do čisté a vyvařené lahve či sklenic, umístíte přibližně jeden centimetr silnou vrstvu listů, zasypete je cukrem a připravíte další vrstvu listů. Tak pokračujte až po hrdlo sklenice. V horní části bude cukr.

Sklenici uzavřete a odložte ji na deset dní na teplé a světlé místo. Vyhněte se však slunečním paprskům. Po uplynulé době slijte hotový med a listy ručně vymačkejte. Přelijte do čistých sklenic a uložte do temna a chladna, například do spíže či do sklepa. Co se týká užívání, při respiračním onemocnění si dopřejte 1 polévkovou lžíci ráno a odpoledne, to znamená naposledy v pět hodin. Jelikož sirup rozpouští hleny v průduškách, neužívejte ho později, abyste v noci nekašlali. Děti mohou užívat jednu čajovou lžičku dvakrát denně.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9359829,https://www.jakvkuchyni.cz/jitrocel-vyrobte-si-sirup-odvar-nebo-med/

Náhledové foto: Pixabay 

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)