Připravte si dusíkaté vápno: Hodí se do skleníků i na záhony
Přichází čas, kdy budete přemýšlet o tom, co letos zasadíte nejen do skleníků, ale také na záhony. Ať už se rozhodnete pro cokoliv, vždy se vyplatí předem si nachystat půdu. A s tím můžete začít už teď, na začátku února. Nejlepším prostředkem pro vydesinfikování půdy k pěstování plodin je použití dusíkatého vápna. Ve své podstatě se jedná o hnojivo, které se prodává v granulované formě. Patří do skupiny dusíkato-vápenatých hnojiv.
Co je dusíkaté vápno?
Toto hnojivo má tmavě šedou barvu, která je někdy až téměř černá. Pro dusíkaté vápno je typický zápach karbidu. Obsah tohoto hnojiva tvoří z 18 % dusík a z 50 % vápník. Granule, které použijete na svou půdu, se díky její vlhkosti samovolně rozpouští – a to zcela, beze zbytků. Právě díky tomuto rozkladu dochází k rovnoměrnému uvolňování dusíku, který je vhodný pro všechny rostliny. Nemusíte se bát, že narazíte na nerozpuštěné zbytky.
Ibišek: Zdroj obrázku Pixabay.com
Bezpečné použití dusíkatého vápna
Toto hnojivo ani nijak nepoškozuje plodiny, které to takto upravené půdy vysadíte. Abychom rostliny nevystavovali riziku, je nutné použít dusíkaté vápno včas, tj. dva až tři týdny před setím nebo výsadbou samotné rostliny. Dusíkaté vápno se hodí jak do skleníků, tak také do půdy záhonů. Je to univerzální druh hnojiva, které stačí rozhodit po povrchu půdu a poté jen trochu zapravit do půdy. Vhodné je půdu následně zalít, protože právě díky vlhkosti dojde k rozložení vápna. Ve skleníku můžete taktéž přikrýt půdu fólií.
Výhody dusíkatého vápna
Pokud jste se v loňském roce potýkali s nájezdy slimáků, pak byste dusíkaté hnojivo měli rozhodně použít. Slibuje snížení jejich výskytu až o 90 %, a to tak, že likviduje jejich vajíčka. S pomocí dusíkatého hnojiva taktéž odstraníte všechna klíčící semena plevelů. Jako každé hnojivo samozřejmě poskytuje výživu – dodává zejména vápník a dusík, který je vhodný hlavně u plodové zeleniny). V neposlední řadě musíme taktéž zmínit, že dusíkaté vápno dokáže zlikvidovat i půdní bakterie a spóry, čímž se v letošní sezóně budete méně potýkat s houbovými chorobami kořenů.
Dusíkaté vápno do kompostu
Dusíkaté vápno lze použít také do kompostu v případě, že potřebujete urychlit jeho zrání. Kromě této funkce vám dusíkaté vápno v kompostu pomůže také s odstraňováním zápachu nebo hmyzu. Vápno stačí zamíchat do kompostu. Obvykle se vápno dávkuje tak, že se jím posype každá vrstva, která dosahuje výšky cca 20 až 25 cm. Jedna dávka se obvykle rovná 100 g dusíkatého vápna na metr čtvereční kompostu.
Pěstování: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!