Připravte si doma sušené švestky
Sušené švestky patří mezi oblíbené sušené ovoce. Vyrobit si je můžete bez problémů také doma. Používejte pouze švestky, které jsou nepoškozené a nejeví známky žádné z nemocí (hniloba, plíseň, otlačeniny). Pokud k sušení použijete švestky pochybné kvality, nemůžete očekávat dobrý výsledek ani po vysušení. A protože je sušení švestek časově náročná činnost, vyplatí se ji dělat poctivě.
Domácí sušené švestky
Sušení švestek není obtížné – možná jen časově. Švestky zbavte listů a stopek, opláchněte je vroucí vodou. Alternativně je můžete po dobu několika minut blanšírovat v horké (nikoli vařící) vodě, díky čemuž změknou a bude možné z nich odstranit voskový povlak. Ten by totiž bránil odpařování vody a sušení by mohl prodloužit. Po kontaktu s horkou vodou sušíme švestky na sítu nebo savé utěrce. Po vysušení je vypeckujeme.
Sušené švédsky a jiné ovoce: Foto Pixabay
Sušení švestek
Takto připravené švestky rozložíme v jedné vrstvě na pečící papír v plechu a vložíme do trouby. Švestky sušíme při teplotě 50 až 60 °C, rozhodně ne při teplotách vyšších než 70 °C. Takto nízké teploty způsobí odpařování vody, ale ne spálení nebo popraskání ovoce. Díky tomu švestky nepřijdou o cenné živiny, které chceme nechat zachovány. První fáze sušení trvá sušení asi 4 hodiny a měla by být při teplotě asi jen 50 °C. Poté necháme švestky vychladnout. Nyní můžeme zahájit druhou fázi sušení, kterou budeme provádět při teplotě 60 až 65 °C. To trvá asi dvě až tři hodiny.
Skladování švestek
Dobře usušené švestky jsou scvrklé, ale ne úplně vysušené. Stále jsou měkké a poddajné, nikoli tvrdé. Skladujeme je na tmavém, suchém a chladném místě ve vzduchotěsných nádobách. Je možné je také zmrazit. Sníst je můžete jenom tak nebo je přidávat do nejrůznějších pokrmů: ideální jsou ve směsi ostatního sušeného ovoce, hodí se ale také do sladkého pečiva, koláčů nebo dokonce k pečenému masu.
Zdroj: https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/suszone-sliwki-jak-ususzyc-sliwki-domowym-sposobem-aa-D1s1-Vtyt-R2Ck.html
Sušená švestka a v pozadí meruňka: Náhledové ilustrační foto Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!