Připravte cibuli na výsadbu správně a budete mít dvojnásobnou úrodu

Cibule

Kdo chce letos mít bohatou úrodu cibule, měl by začít u přípravy sadby. Právě správné ošetření cibulí před výsadbou výrazně zvyšuje šanci na velké a chutné hlávky. Kromě ochrany proti škůdcům se aktivuje klíčení a urychlí růst. Nejde o složité kroky, stačí dodržet několik zásad, které rozhodnou o úspěchu celé sezóny.

Očistěte a vytřiďte, jen zdravé cibulky slibují úspěch

Základem bohaté sklizně je důkladná vizuální kontrola a příprava sadby. Než se pustíte do výsadby, všechny uskladněné a přichystané cibulky pečlivě prohlédněte. Malé, měkké nebo napadené kousky nemilosrdně vyřaďte. „Nerovnoměrné velikosti způsobují rozdíly v klíčení a následně i v růstu,“ radí odborníci z Youtube kanálu produkty ovoce a zeleniny.

Pokud se dá slupka z cibulky sloupnout, neváhejte. Snadno tak odhalíte skrytý problém, který by ohrozil celou úrodu. Vybrané cibulky poté rozdělte podle velikosti, aby se růst vyrovnal.

Cibule Cibule na záhonu: Foto Pixabay

Zahřejte a namočte

Ohřátí a namočení cibulí aktivuje klíčení a chrání před chorobami. Nejrychlejší metodou je ponořit cibulky na 2 až 3 hodiny do vody o teplotě 40–50 °C. „Zahřátím se zbavíte i skrytých zárodků infekcí a škůdců,“ připomínají mnozí zahrádkáři.

Druhou možností je dvoufázové namáčení. Nejprve cibulky ponořte na dvě hodiny do čisté vody. Poté je na 30 minut umístěte do slaného roztoku – 1 lžíce soli na litr teplé vody. Nakonec cibulky důkladně propláchněte, aby sůl nezůstala na povrchu.

Popel i sůl ochrání cibuli před škůdci

Dřevěný popel je skvělým přírodním pomocníkem proti škůdcům i jako hnojivo. Připravte si roztok z 250 g popela a 5 litrů vody, do kterého cibulky ponoříte na 10 minut. „Popel stimuluje růst a zároveň dezinfikuje,“zdůrazňuje třeba zahrádkářský kanál proizvodnjavocaipovrca.

Opatrní buďte se solí. Přestože pomáhá proti škůdcům, půdě spíše škodí. Proto nikdy neošetřujte záhon solí napřímo, ale využijte raději popel.

PopelDřevěný popel: Foto Pixabay

Načasování výsadby rozhodne o velikosti hlávek

Ideální čas na výsadbu cibule přichází v březnu a dubnu. Půda musí být rozmrzlá a dobře připravená. Sázejte do řádků vzdálených 10–15 cm, samotné cibulky umisťujte 5–8 cm od sebe a zasuňte je tak, aby špička mírně vyčnívala.

„Cibuli nikdy nesázejte opakovaně na stejné místo, jinak riskujete množení chorob a škůdců,“ varují mnozí pěstitelé. Během růstu pravidelně odplevelujte a dopřejte cibuli dostatek prostoru.

Přírodní hnojiva podpoří růst a ochrání před chorobami

Cibuli prospívá přihnojení přírodní směsí s obsahem dusíku, fosforu a draslíku. V červnu připravte hnojivo z 1 litru granulovaného hnoje nebo slepičinců rozmíchaných v 10 litrech vody. Po čtyřech hodinách roztok zřeďte a aplikujte přímo ke kořenům.

Pokud nemáte hnůj, použijte roztok z kyseliny citronové a amoniaku. „Dvě polévkové lžíce amoniaku a lžíci kyseliny citronové rozmíchejte v 10 litrech vody a nalijte ke kořenům,“ zní doporučení.

Tato výživa dodá cibuli potřebný dusík a podpoří růst velkých hlávek

Zdroje info: Autor, https://tojenapad.dobrenoviny.sk/321641/ako-zdvojnasobit-urodu-cibule/, https://www.youtube.com/@proizvodnjavocaipovrca, https://www.sikulio.cz/c/kdy-a-jak-sklidit-cibuli-jak-cibuli-uskladnit-navod

Sklizeň cibule. Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.