Přípravky z droždí, které poslouží proti mnohým chorobám rostlin

Droždí

Droždí je náš mocný spojenec. Pomáhá nám v kuchyni, kdy díky rostoucím kvasinkám vznikají ty nejnadýchanější dobroty. Stejně tak dobře nám droždí může pomoci ale i na zahradě. Má hned dvojí účinek: zaprvé posílí růst rostlin a zadruhé je ochrání před chorobami, zejména před plísněmi a houbami. Využít je můžete jako levnou alternativu dražších chemických hnojiv. Výhodou hnojiva z droždí je navíc to, že je přátelské ke zdraví člověka i k životnímu prostředí.

Droždí na zahradě

Droždí je tvořeno jednoduchými organismy, které se živí jednoduchými cukry. Díky tvorbě kolonizací kořenů těchto mikroorganismů dochází k vytlačení dalších patogenních mikroorganismů. A to vede k vytvoření ochrany před chorobami, jako je plíseň šedá, padlí či černi u rostlin způsobené houbou Alternaria. Kvasinky vzniklé z droždí rostlinám neškodí – naopak jim pomáhají vstřebávat živiny z půdy. Kromě toho obsahují celou řadu prospěšných látek, jako je vitamín B, bílkoviny, aminokyseliny a minerály (hořčík, draslík, vápník, fosfor, železo, chrom a zinek). Hnojivo připravené z droždí je velice vhodné zejména pro růst mladých sazenic, protože napomáhá lepšímu vývoji kořenů, pomáhají jim rozvíjet se a růst.

Droždí

Foto: Pixabay

Postřik z droždí

Tento postřik je vhodný proti houbových chorobám, jako je plíseň šedá či bramborová. S oblibou jej zahradníci používají na jahody, rajčata a okurky, avšak je vhodný pro všechny rostliny. Stačí smíchat 100g droždí a 500 ml mléka (3,2 %). Pořádně promíchejte, aby se droždí rozpustilo. Poté zřeďte s 10 l vody. Přípravek musí být nastříkán z obou stran listů. Aplikujte jej jednou za týden za bezvětří a nedeštivého počasí.

Nekvašené hnojivo z droždí

Toto hnojivo posílí rostlinu, ale také ji ochrání před chorobami. Budete potřebovat asi 100 g pekařského droždí (odpovídá asi čtyřem standardně velikým kostkám) a 10 l teplé nebo vlažné vody. Obě ingredience smíchejte a nechte hodinu odležet. Poté můžete používat jako zálivku. Toto hnojivo je možné připravit také z prošlého droždí.

Fermentované hnojivo z droždí

Toto hnojivo je mnohem silnější, než to předešlé. 100 g droždí nastrouhejte a přidejte sklenici cukru. Nechte dvě hodiny působit a poté vše zalijte 10 litry vody. Vše pořádně promíchejte a nechte týden kvasit – pozor, může dojít ke zvětšení objemu! Jeden hrnek hnojiva smícháme s 10 l vody a poté můžeme použít na rostliny. Takto zředěnou směsí zaléváme rostliny v květináčích a zahradách.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-wykorzystac-czosnek-i-drozdze-w-ogrodzie,nId,4906060

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!